Bakan Dönmez'den flaş doğal gaz fiyatı açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor.

Gündem 23.09.2020 - 11:32 23.09.2020 - 11:32

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oluyor. Canlı yayında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yürüttüğü enerji faaliyetlerine dair değerlendirmelerde bulunuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için başlattığı sondaj çalışmalarına ilişkin bilgiler veriyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bulunan 320 metreküp doğal gaz rezervinin ardından yeni rezervlerin bulunmasına yönelik yürütülen çalışmalara dair önemli duyurular yapıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamalarının satırbaşları şu şekilde:

"Herhangi bir ortakla çalışmayı planlamıyoruz."

"(Karadeniz'deki gaz rezervi) İthal ettiğimiz gaza göre çok daha uygun fiyata mâl edeceğiz."

"Daha ekonomik olacağını öngörüyoruz. Ortlama gaz alış maliyetlerinizi teorik olarak düşürür. Bu da normal olarak müşterilere olumlu yansır. Bu gazı sisteme entegre edilmesiyle birlikte gaz fiyatlarının düşeceğini söyleyebiliriz.

"Sisteme bu gazı dahil etmek için 2023'ü hedefliyoruz."

"(Doğu Akdeniz'de rezerv bulunduğu iddiaları) Bulduğumuzda açıklarız. Verileri kamuoyuyla paylaşırken emin olmamız lazım."

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@