Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maske ve hes kodunun kaldırıldığını açıklarken 4. doz aşı uygulaması ve Turkovac'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı Nehammer ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya Başbakanı Nehammer ile telefonda görüştü

Koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme girilirken maske ve hes kodu başta olmak üzere birçok alanda değişikliğe gidildi. Bakan Koca, dördüncü doz aşı uygulamasının yapılıp yapılmayacağıyla ilgili de önemli bilgiler verdi.

TURKOVAC TÜM SAĞLIK KURULUŞLARINDA UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Sahaya verilen TURKOVAC aşısı bir milyonu geçti. Azerbeycan'da da TURKOVAC'ın faz-3 çalışmaları haftaya başlamış olacak. TURKOVAC'ı bildiğnizi gibi geçen hafta bütün hastanelerimizde uygulamaya daha yeni başladık. Gelecek haftadan itibarenden aile hekimleri dahil bütün sağlık kuruluşlarımızda başlatmak istiyoruz.

Şu an Molnupiravir için bilim kurulunun önerisi 65 yaş üstü ve bağışıklığı baskılanmış kişilerin kullanması. Riskli olan hastalarımız için bu ilacın önemli olduğunu biliyoruz. Türkiye'de bu ilacı biz yerlileştirdik. Bütün illerimize de bu ilaçtan dağıtmış olduk.

DÖRDÜNCÜ DOZ UYGULAMASI OLACAK MI? 

Genelde hem Sinovac, hem BioNTech, hem de TURKOVAC'ta tedarikte hiçbir problem yok. Fakat giderek Sinovac tercihinin TURKOVAC nedeniyle azaldığını gözlemliyoruz.

Şu an dördüncü doz ile ilgili bilim kurulunun bir kararı olmadı ama dördüncü doz uygulaması gerekecekse daha çok riskli, bağışıklığı baskınlanmış kişiler için düşünülebilir.

TURKOVAC'ın klinik çalışmaları devam ediyor. Durdurulduğu gibi bir durum söz konusu değil.