Bakan Koca'dan aşı hakkında önemli açıklamalar: "Cuma gününden itibaren..."

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:30’da bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Bilim Kurulu toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 23.06.2021 - 19:40 23.06.2021 - 19:40 Bülent Deniz

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:30’da bir araya geldi.

Bilim Kurulu'nun ana gündem maddeleri ise aşılama süreci ve delta varyantı oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklamada Türkiye'de 134 kişide delta varyantı olduğunu bildirdi. Vatandaşlar bu gelişmeden sonra Bakan Koca'nın Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra yapacağı açıklamaları merak etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, ‘Aşıyla salgından tamamen kurtulmanın eşiğindeyiz’ dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Salgını aşıyla aşacağız demiştik. Zaferden emin ve yakınız ama temkinliyiz. Koronavirüs küresel salgının beraberliğinde birçok zorluğu getirdi. Salgın hastalık ülkemize ulaşmada ilk dönemi yani salgına hazırlık, karantina ve önlemlerin neler olabileceği hazırlık dönemiydi.

Bu aşamada aldırdığımız tedbirler bize 3 ay kazandırdı. İkinci bölüm ise tanımadığımız bu düşmandan nasıl korunacağımızı öğrenmekle uğraşma dönemiydi. Nasıl bulaşıyor, nasıl hasta ediyordu? Kişisel hangi tedbirler alınabilir, sosyal hayatımızı nasıl düzenleyebiliriz sorularıyla geçen üçüncü dönem.

Hiç tanımadığımız bu yeni düşmana büyük kayıplar verdik. Ülkemizde salgın boyunca alt yapı sorunu yaşamadık. Bilimin yolunu inceledik ve güncel bilimsel uygulamaları uyguladık.

Aşı ile salgından tamamen kurtulmanın eşiğindeyiz. Salgın süresince yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik. Kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 56 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla artış gösterdi.

"Mevcut ölümlerin 3-4 katı daha kayıp beklendiği belirtilmektedir"

Gelecek 3 yıl boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin 3 4 katı daha kayıp beklendiği belirtilmektedir.

"Günde 1.5 milyon dozdan fazla aşı yapabiliriz dediğimde inanmayanlar vardı"

Aşı olanlar virüsü kapsa da ölümden ve hastaneye yatıştan korunuyorlar. Dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yürütüyoruz. Aşı olsun yeter, günde 1.5 milyonda fazla aşı yapabiliriz dediğimde inanmayanlar vardı. Canları sağ olsun.

Bakan Koca'dan aşı mesajı

Ağrı bedeller ödedik ama güzel günlere çok yaklaştık. Herkes vakit geçirmeden aşısını olmalı.

Bir gazetecinin sorduğu soruya yanıt veren Bakan Koca, 18 yaşını doldurmuş vatandaşların cuma gününden itibaren koronavirüs aşısı için randevu alabileceğini bildirdi.

Topalntıda söz alan Prof. Dr. Ateş kara yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: "Bizim ülkemizde aşının istenmeyen etkileri, yan etkileri yakın takip ediliyor. Aşı sonrası istenmeyen etki izlem sistemi çerçevesinde düzenli olarak bu bilgiler toplanıyor. Her ilde yapılıyor. Bu bildirimleri hem sağlık çalışanları hem de ayrıca kişiler isterse yapabiliyor. Gördüğümüz yan etkiler ise. İki şekilde, bir tanesi aşının yapıldığı yerde şişlik, kızarıklık, kolda ağrı gibi. Bunlar iki aşı arasında bir miktar fark var. Ama her iki aşı da 24 saatten çok sürmüyor bunlar.

"Tüm vücudu etkileyen kas ağrısı, yorgunluk görülüyor"

"100 kişiden 8'inde belki de 2 gün kadar kolda ağrının devam ettiğini görüyoruz. Sistemik dediğimiz tüm vücudu etkileyen kas ağrısı, yorgunluk görülüyor. Bu aşı olanların yüzde 10-15 gibi görünüyor. Bunların hiçbirisinde kalıcı olmadığını görüyoruz. Bu etkiler arasında baş ağrısı çok nadiren görülüyor. 3 gün kadar sürüp, düzeliyor. Gündelik yaşamı etkileyecek kadar yan etki veya istenmeyen etki çok daha nadir olduğunu söylemek gerekir. 1000-1200 kişi arasında 1 veya 2 kişide 24 saat kadar halsiz, yorgun hissediyor. Dünyaya baktığımızda bundan daha ağır istenmeyen etkilerin olduğu aşılar var ülkemizde kullanılan aşılarda veriler böyle."

Bakan Koca'nın söz verdiği bir diğer isim olan Prof Dr. Serhat Ünal da şu ifadelere yer verdi: "Önceki çalışmayla ilgili kısa bilgi vermek isterim. Eylül 2020 tarihinde bu salondan duyurduğumuz şekilde Türkiye Sinovac aşının faz 3 çalışmasına başlamıştı. Türkiye'de acil kullanım onayı sayesinde başladı. Takiben bitirilen çalışma sonuçlandırıldı. Bu çalışma memnuniyetle belirtiyorum ki, beklendiği şekilde dünyanın önemli dergilerinde yayına kabul edildi. Şu günlerde de kendi yerli aşımızın faz 3 çalışmalarıyla uğraşıyoruz. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde preklinik çalışmaları tamamlandıktan sonra faz 1 ve faz 2 dediğimiz erken çalışmaları başarıyla tamamlandı. 30 Nisan'da çalışmalar bittikten itibaren faz 3'ü aşı çalışması yürüten ekibe devroldu. Bununla ilgili hazırlıklarımızı bitirdik. Dün hepinizin şahit olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın isimlendirmesiyle Turkovac çalışması başlatıldı. Umarım çok başarılı çalışma olacak. Hep beraber göreceğiz"

Türkiye'de 134 kişide delta varyantı görüldü

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini hala sürdürüyor. Koronavirüse karşı en önemli silahımız aşı olurken, Türkiye'de aşılama çalışmaları artarak devam ediyor. Özellikle bugün 25 yaş üstü tüm vatandaşlara aşı randevusunun açılmasıyla birlikte, nüfusun büyük bir kısmının kısa sürede aşılanması hedefleniyor.

Birçok ülkede görülen delta varyantı da salgın sürecinde tedirgin eden bir gelişme oldu. Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Merkezi'nde AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen toplantıda milletvekillerini ve partinin MKYK üyelerini bilgilendirdi. Bakan Koca burada yaptığı açıklamalarda, Türkiye'de delta varyantının şimdiye kadar 134 kişide görüldüğünü söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@