Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde ülke gündeminin ilk sıralarında yer alan başıboş sokak köpeği sorununa ilişkin sosyal medya hesabından önemli bir açıklama yaptı.

Başıboş sokak köpekleri konusunda alınacak önlemin amacına değinen Koca, toplum sağlığına vurgu yaptı.

'MEVCUT YASA HANGİ KOŞULLARDA ÖTENAZİ YOLUNA GİDİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR'
Mevcut yasaya göre hangi köpekler için ötenazi yoluna gidileceğinin açık olduğunu söyleyen Koca resmi X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

İlber Ortaylı'dan 3. Dünya Savaşı yorumu İlber Ortaylı'dan 3. Dünya Savaşı yorumu

Kuduz vakalarının ve başka birçok ciddi sorunun artışına, travmalar yaşanmasına yol açan sahipsiz sokak köpeklerine karşı alınması gereken önlemin amacı, onların bir tek çocuğa, bir tek insana zarar vermemelerini sağlamaktır.

Dışarıdaki hayat güvenilir olmalıdır. Gönlümün arzu ettiği şey, bu şartların sağlanması kaydıyla onlara yaşam hakkı tanınmasıdır. Zaten mevcut yasa sahipsiz köpekler konusunda hangi koşullarda ötanazi yoluna gidileceğini gösteriyor. İnsan sağlığı konusundaki kati önceliğimiz ise alınacak önleme hiçbir itiraza izin vermez.

'TEDBİR ALINMASI ZORUNLULUĞU GÖRMEZDEN GELİNEMEZ'
Sokak köpeklerine karşı tedbir alınması zorunluluğu görmezden gelinemez. Büyüyen soruna karşı başvurulması gereken yol ve yöntemin, bilimsel olarak tanımlı ve medeni olmasını hepimiz arzu ederiz.

Uygun şartların oluşturulması kaydıyla, bir canlıya yaşam hakkı tanımanın arayışı içinde olmalıyız. Zorunlu olanla gönlümüzün arzu ettiği ise bazen birbirine uygun düşmeyebilir. Bu da bir gerçek.