Bakan Soylu: FETÖ'ye yönelik 135 bin 916 operasyon yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2021 yılı içinde 97 PKK eylemini, 3 DEAŞ eylemini, 1 tane de aşırı sol terör örgütü eylemini oluşmadan, kimsenin canı yanmadan engelledik." açıklamasında bulundu.

Gündem 14.07.2021 - 13:01 14.07.2021 - 13:08

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 yılı içinde 97 PKK, 3 DEAŞ ve 1 de aşırı sol terör örgütü eylemini oluşmadan, kimsenin canı yanmadan engellediklerini belirterek, 15 Temmuz sonrasında FETÖ'ye dönük 135 bin 916 operasyon, 312 bin 121 gözaltı gerçekleştirdiklerini, 1523 DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı 31'inci Dönem Uzman Erbaş Komando Temel Kursu Mezuniyet Töreni'ne katılan Bakan Soylu, mezun olan askerlerin 169 bin başvurudan seçilen 5 bin kişi arasında yer aldığını belirtti.

Soylu, 22 hafta boyunca burada eğitim alan 2 bin 121 kişinin mezun olduğunu kaydederek, "Biz sizi sadece sınırlarımızın içinde altı üstü 240 kişi kalmış ve mağaralarından da çıkamayan PKK ile mücadele etmek için eğitmedik. Biz sizi sadece Ege'de, Akdeniz'de kaçakçı yakalamak için de eğitmedik. Biz sizi, insanlığın bu milletin evlatlarına ihtiyacı olduğu için eğittik. Bu dünyada merhamet, vicdan eksik kaldığı için; bu milletin mazlumun tek umudu olduğu için yetiştirdik." ifadelerini kullandı.

20210714_2_49189488_66975535_Web

Türkiye'nin uğraştığı meselelerin boyutları itibarıyla diğer ülkelerden farklı olduğunu, Almanya 2019'da 298 kilo eroin yakalarken Türkiye'nin 20 ton yakaladığını, İngiltere 713 bin ectasy yakaladığında Türkiye'nin 8,6 milyon yakaladığını aktaran Soylu, Türkiye'deki jandarma teşkilatının gücünün bu ülkelerde hayal bile edilemeyeceğini vurguladı.

Soylu, şöyle devam etti:

"Onların veya başkalarının jandarması, bizim gibi yazın 40 derece, kışın eksi 35 derece demeden, virüs salgın demeden, kar tipi demeden, sadece 2020 yılında 18 bin 623 operasyon yapmamıştır.

Cenabı Allah'a binlerce kez şükürler olsun, bu milletin evlatları, üzerlerine aldıkları hiçbir sorumluluğun altında ezilmemiştir. Sakın unutmayın; bize ihanet edenler, 15 Temmuz'da sadece Cumhurbaşkanımızı düşürmek, iktidarı ele geçirmek istemediler. 15 Temmuz'da bu aziz milletin hafızasını silmek istediler. Bin yıllık medeniyetini silmek istediler. İnancını ve mazisini silmek istediler. Bütün kapasitesini, gücünü silmek istediler. Ama bu milletin evlatları sahaya indi ve buna müsaade etmedi. Ve zannetmeyin ki 15 Temmuz'u planlayanlar, sadece o gece yenildiler. O geceden sonra bu ülkenin attığı her adım, her gelişme; o geceden sonra doğan her güneş, 15 Temmuz'un senaristlerine de oyuncularına da zuldür, acıdır. 15 Temmuz'da bu millete diz çökertmeye çalışanlara, bu devleti işgal etmek isteyenlere bu millet izin vermemiştir."

"Evlatlarımızın yaptığı İHA'larla destan yazıyoruz"
İçişleri Bakanı Soylu, 15 Temmuz'da 139 bin olan jandarma sayısını 197 bine yükselttiklerini, emekli olanlar ve normal değişimlerle birlikte 2016 yılından bugüne kadar 110 bin yeni personel aldıklarını kaydetti.

20210714_2_49189488_66975527_Web

Jandarma olmak için başvuruda bulunanların sayısının ise 1 milyon 400 bin olduğuna işaret eden Bakan Soylu, "15 Temmuz'da jandarmamızın profesyonelleşme oranı yüzde 58'di, bugün yüzde 83'e çıkardık. O gün Sahil Güvenliğimizin profesyonelleşme oranı yüzde 70'di, bugün yüzde 100'e çıkardık. İnşallah 2 - 2,5 yıl zaman zarfında jandarmamız da yüzde 100 profesyonel olacak." dedi.

Soylu, jandarmaya katılan her personele bir temel eğitim verildiğini, son 5 yılda 84 bin jandarma personeline görevlerine ilişkin ilave meslek içi eğitim düzenlediklerini aktardı.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisini ve daha pek çok eğitim okulunu açtıklarının altını çizen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Evlatlarımızın yaptığı İHA'larla destan yazıyoruz. 2016'da terörle mücadelede toplam 2 bin 126 saat İHA uçuşumuz vardı, 2020'de bunu yıllık 47 bin 763 saate çıkardık. Türkiye'den çekinmezler mi ? Yerinde durmayan, yükselen bir Türkiye, her saldırıya güçlenerek cevap veren bir devlet, bir Türkiye var hamdolsun.

15 Temmuz'dan sonra İçişleri Bakanlığı bünyesinde PKK terör örgütüne yönelik, şehirde ve kırsalda tam 476 bin 116 adet terör operasyonu gerçekleştirdik. Jandarma operasyonlarıyla birlikte sadece bu yıl PKK'ya ya yönelik 70 bin 471 operasyon yaptık. Yine 15 Temmuz'dan bugüne kadar tam yurt içinde 6 bin 286 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdik."

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bunların inlerine gireceksiniz." talimatı verdiğini hatırlatarak, 15 Temmuz'dan bugüne kadar dağlarda 7 bin 276 tane sığınağın teröristlerin başına yıkıldığını ifade etti.

15 Temmuz'dan bugüne kadar ikna yoluyla 932 örgüt elemanının teslim olduğunu, kendiliğinden teslim olanlarla bu sayının 1634'e ulaştığını aktaran Soylu, "Eskiden bu hain PKK'ya yılda 5 binin üzerinde eleman katılırdı. Bunların etrafını öyle bir sardık ki, hareket kabiliyetlerini öyle daralttık ki, boğazlarına öyle bir sarıldık ki geçen yıl sadece 53 kişi, bu yıl da şu ana kadar ikisi Almanya, ikisi Belçika, biri İsveç'ten olmak üzere yurt dışından 5, Türkiye'den de sadece 19 kişi katılabildi. Kuruttuk PKK'nın kaynaklarını, kuruttuk." diye konuştu.

Sadece PKK'yı bitirmediklerini, tüm terör örgütlerini aynı sepette gördüklerini kaydeden Bakan Soylu, "2021 yılı içinde 97 PKK eylemini, 3 DEAŞ eylemini, 1 tane de aşırı sol terör örgütü eylemini, yani 101 eylemi Allah'ın izniyle, oluşmadan, kimsenin canı yanmadan engelledik. 15 Temmuz sonrasında FETÖ'ye dönük olarak tam 135 bin 916 operasyon, 312 bin 121 gözaltı gerçekleştirdik. Yine aynı dönemde 1523 DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Ve uyuşturucuyla da öyle bir mücadele verdik ki geçen yıl yakaladığımız uyuşturucunun piyasa değeri 165 milyar lirayı buldu." dedi.

Uyuşturucuya bağlı ölümlerin 2016'da 941 olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

"Geçen yıl bu sayıyı 314'e çekmeyi başardık. Evlatlarımızı uyuşturucuya kurban etmedik, mücadele ettik. Bana kızdılar, gerçi bana çok kızıyorlar da... Dedim ki 'Anne babaları gözü yaşlı bırakmayalım, uyuşturucu satıcılarına gereğini yerine getirelim.' Tabii sırça köşkünde durursan, annelerin 'sen devletin adamısın, ne olursun evladımı kurtar.' demesinin ne demek olduğunu bilmezsin. Ama biz bu milletin evladıyız. Onun için dedim ki 'Uyuşturucu satıcısını bulursanız ayaklarını kırın.' Yanlış mı dedim doğru mu ? Ne oldu, 941 kişi hayatını kaybediyordu şimdi 314'e indi." diye konuştu.

Ülke sınırları içinde 240 PKK'lı terörist kaldığını, komandolardan istisnasız her taşın altına, her mağara kovuğuna bakmalarını istediklerini ifade eden Soylu, coğrafyayı karıştırmaya çalışanlara, parmak sallayanlara karşı artık güçlü bir Türkiye'nin var olduğunu ifade etti.

Konuşmasında jandarma komandolara öğütler veren Bakan Soylu, bu mesleğin rehaveti kaldırmadığını, her zaman hazır olunması, emniyetli hareket edilmesi ve rutine teslim olunmaması gerektiğini aktardı.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Müslüman bir milletiz, siz Müslüman bir milletin evlatlarındaki dualarısınız.
Kıymetli komandolar anne babalarınız sizi okula gönderirken Ayet-el Kürsilerle, Fatihalarla, İhlaslarla okula gönderdi. Göreve çıkacaksınız, sabah kalkıp Bismillah diyeceksiniz. Ayet-el Kürsisiz ne olur dışarı adım atmayın. Sizin koruyucunuz Cenab-ı Allah’tır.

Hiçbir görevde yalnız değilsiniz. Yanınızda kimler var biliyor musunuz, şehitlerimiz. Sizinle omuz omuzalar, onlar sizin silah arkadaşlarınız. Onlara sorumluluğunuz var, onların ailelerine, çocuklarına sorumluluğunuz var."

"Terör örgütü tarumar edildi"

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de konuşmasında mezunların Jandarma ve Sahi Güvenlik komutanlıklarında görev yapacağını belirtti.

Mezunlarından taşıdıkları üniformanın yüce milletin şeref timsali olduğunu unutmamalarını isteyen Çetin, teşkilatın onurlu fertleri olarak daima milletin eminde olacaklarına, dağları ve dereleri teröristlere dar edeceklerine ve canlarını gerektiğinde seve seve feda edeceklerine inancının tam olduğunu söyledi.

Orgeneral Çetin, geçen yıllarda terör örgütünün inlerine girildiğini dile getirerek, "Terör örgütü tarumar edildi. 2021 yılında da hız kesmeden operasyonlarla inlerine girilmeye devam edilecektir." dedi.

Törende Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ve Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı Albay Ahmet Sel ile mezunlar adına dönem birincisi Jandarma Uzman Onbaşı Ali Karazeybek de birer konuşma yaptı.

Karazeybek'in yaş kütüğüne plaket çaktığı törende kursu dereceyle tamamlayan askerlere belgeleri Bakan Süleyman Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve protokol üyeleri tarafından verildi. Soylu, belgelerini verdiği askerlerle sohbet etti, görevlerinde kolaylık diledi.

Daha sonra mezun uzman erbaşlar, Komando Andını okudu. Jandarma Mehteran Birliği gösterisi ile dağcılık gösterisi sunuldu.

Gösterinin ardından Türk bayrağı hediye edilen Soylu, oğullarıyla kucaklaşan ailelerle de bir araya geldi, fotoğraf çektirdi.

Tören uğurlama duası ve tören geçişi ile sona erdi.

Alana Türk bayrakları, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resimlerinin yanı sıra 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in ve 5 Ocak 2017'de PKK'lı teröristlerin İzmir Adliyesine yönelik saldırısında şehit olan Polis Fethi Sekin'in de resimleri asıldı.

Yorumlar