Bakanı Kurum: “Sıfır Atık Projesi'ni bir çatı proje olarak görüyoruz“

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sıfır Atık Projesi'ni bir çatı proje olarak görüyoruz. Biz çevremizi doğamızı kirletecek, bu noktada geri dönüşümümüzü artıracak her projeyi sıfır atık çatısı altında yapmaya gayret gösteriyoruz." dedi.

Gündem 05.02.2021 - 20:14 05.02.2021 - 20:14 Bülent Deniz

Kurum, Osmaneli ilçesinde yapımı tamamlanan ve bu yıl içinde açılması planlanan TAYRAŞ Baz Yağ Rafinerisi'nde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi'ne büyük önem verdiklerini söyledi.

Sıfır Atık Projesi'ni bir çatı proje olarak gördüklerini dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Biz çevremizi doğamızı kirletecek, bu noktada geri dönüşümümüzü artıracak her projeyi sıfır atık çatısı altında yapmaya gayret gösteriyoruz. Bugün de gezdiğimiz tesis ülkemizdeki atık yağlardan katma değeri daha fazla değerli olan yağ üretimine ilişkin çok önemli bir tesis. Avrupa'nın en büyük ikinci tesisi konumunda. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırımla Bilecik'e ve ülkemize kazandırılmış bir tesis."

Hazırladıkları yönetmelikle 5 bin 300 atık yağ toplayan tesisi kontrol altına aldıklarına dikkati çeken Kurum, ülkedeki atık yağ geri dönüşüm oranının yüzde 10'a geldiğini hatırlattı.

Türkiye'de tüketilen atık yağların dönüşümünü yüzde 90-95'lere kadar çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Kurum, bu tesisin de dışa bağımlılığı azaltacağını ifade etti.

Kurum, "Bu anlamda 500 milyon dolarlık bir ithalatımız söz konusu. O ithalatı da burada sıfıra indirecek ve artık ülkemizden ihracat yapacağımız bir konuma getiriyoruz. Arkadaşların burada baz 2 dediği, kalite olarak da gerçekten çok kaliteli geri dönüşümden üretildiği için de daha fazla katma değeri olan yağın üretimini bu tesisimizde yapıyor olacağız. Bu sayede hem cari açığımıza hem de bölgenin istihdamına, kalkınmasına katkı sağlayacak bu tesis Bilecik'imize ve ülkemize hayırlı olsun." değerlendirmesinde bulundu.

Kullanılmış madeni yağların ileri rafinasyon yöntemleriyle katma değeri yüksek yağlara dönüştürüleceği tesis yılda 60 bin ton yağ işleme kapasitesi sahip olacak.

Stratejik yatırım kapsamına alınan ve 500 kişinin istihdam edileceği tesisin bu yılın ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

Yorumlar
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@