Bakın düzenlendi! Kerkük'te DEAŞ'lı teröristler yakalandı

Irak'ın Kerkük kentinde, terör örgütü DEAŞ militanlarına yönelik baskında 4 terörist yakalandı.

Gündem 03.05.2020 - 17:02 03.05.2020 - 17:02

Irak'ta iki gündür peş peşe saldırılar gerçekleştiren terör örgütü DEAŞ'a bağlı 4 terörist yakalandı.

Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, AA'ya yaptığı açıklamada, bir ihbarı değerlendirerek kent merkezindeki Feylak semtinde bir eve düzenledikleri baskında teröristleri yakaladıklarını söyledi.

Baskında çok sayıda mühimmat ve hafif silahların de ele geçirildiğini ifade eden Harbiye, yakalananların Kerkük'te 28 Nisan'da İstihbarat Dairesi binası önünde düzenlenen intihar saldırısının planlayıcı şüphelisi olduklarını kaydetti.

Söz konusu olayda DEAŞ mensubu bir intihar eylemcisinin üzerindeki düzeneği patlatması üzerine 4 güvenlik memuru yaralanmıştı.

DEAŞ, Haziran 2014’te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı. Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de, örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

DEAŞ'ın bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen, örgütün özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerinde saldırıları devam ediyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@