Bakla ağızdan çıktı mı? 4. ve 5. doza hazırlan ey aziz millet

Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19 aşılarıyla ilgili akıllarda soru işaretleri bırakan açıklamalar yaptı. İşte Prof. Dr. Balık'ın o açıklamaları...

Gündem 17.09.2021 - 22:37 18.09.2021 - 00:20

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Demirören Haber Ajansı'na verdiği demeçte; aşılamayı grip aşısına benzetti ve "Nasıl ki grip aşısı oluyoruz, Koronaya karşı da aynı grip gibi aşalınacağız." dedi. 

Balık'ın, faz aşamaları tamamlanmamış ve ruhsatı bile olmayan bu aşıları grip aşısı ile bir tutması ise akıllarda soru işaretleri bıraktı. 

Ayrıca Balık bazı kesimler tarafından sağlık camiasına yöneltilen 'Kaç doz aşı daha olacağız?' sorusuna da cevap verdi.

Balık, koronavirüs aşılarını artık '4'üncü doz', '5'inci doz' diye düşünmemiz gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Balık, "Nasıl gripte biz her sene aşı oluyorsak ve bu aşılamanın da son derece etkili olduğu gözlemlenmişse koronavirüste de böyle olacağını düşünüyoruz. Koronavirüs salgını bir gün bitecek. Bu çok uzun bir süre olmayacak. Bittikten sonra koronavirüs bizim hayatımızda, kış aylarında görülebilen, arada sırada ufak tefek salgınlar yapabilen bir enfeksiyon olarak kalacak. Dolayısıyla biz koronavirüs aşılarını artık '4'üncü doz', '5'inci doz' diye düşünmemiz gerekiyor. Her sene hatırlatma dozu şeklinde bir aşılama takvimiyle devam ettireceğiz. Aşıların da güvenli olduğu ortaya çıktığına göre her sene aşı yaptırmaktan tedirgin olmamız gereksiz"

Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19'da yeni varyantlar çıksa bile salgının ilk günlerine dönülmeyeceğini söyledi.

Yeni varyantlara karşı aşıların etkisinin azalıp azalmadığı konusunda şu noktalara dikkat çekti:

"Şunu net bir şekilde söyleyelim ki bağışıklık sistemimizin öyle güçlü bir hafızası var ki ister aşı yoluyla isterse hastalığı geçirme yoluyla bağışıklık sisteminin elde ettiği bilgi hiçbir zaman onun hafızasından silinmiyor. Dolayısıyla hiçbir zaman salgında başa dönüş söz konusu olmayacak. Virüs kendini baştan, sıfırdan yaratamayacağına göre de aşılı olan kişiler, daima aşısız olan kişilere göre, bundan sonra başka yeni varyantlar çıksa bile avantajlarını korumaya devam ettirecekler ama bir taraftan da eğer yeni çıkan varyantlar şu anki aşıların etkilerini daha da fazla azaltırsa o taktirde zaten bilim dünyası yeterince tecrübeye sahip; hemen hızlı bir şekilde aşı geliştirme, aşının içeriğini değiştirme mümkün"

Yorumlar (2)