Bardakoğlu: Yalın değil, medenileşmiş dindarlık ihtiyaç

Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Bardakoğlu, nasıl bir dindarlığa ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

İslam 09.06.2008 - 14:00 09.06.2008 - 14:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr. Ali Bardakoğlu, "Yalın dindarlık değil, medenileşmiş, süzülmüş, geliştirilmiş ve sanatla, estetikle, mimariyle, edebiyatla, musikiyle zengin bir hal almış dindarlık aslında 21'inci yüzyılın ihtiyacı olan dindarlıktır" dedi.

Bardakoğlu, Erzincan Müftülüğü Toplantı Salonu'nda bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, ahlaki değerlere ulaşmamış dindarlığın, olgunlaşmamış bir dindarlık olduğunu belirterek, "Biz dindarlığı sadece belli şekillere ve kalıplara değil, aynı zamanda ahlaki erdemle buluşma olarak da görmek zorundayız. Biz ahlakın içerisine aynı zamanda kültürü, sanatı, estetiği, mimariyi de katıyoruz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının hem cumhuriyetin temel ilkeleri ve demokrasiyle hem de modern dünyanın ürettikleriyle uyum içinde olmayı ilke edindiğini söyleyen Bardakoğlu, bunun Türkiye kadar İslam dünyası ve Batı için de son derece önemli olduğuna işaret eden Bardakoğlu, ''İslamiyet'in laiklikle, demokrasiyle, modern dünyanın ihtiyaçlarıyla gereksinimleri ve değerleriyle uyum içinde yürüyebileceğini ve ahenk içerisinde hepsinin birden yaşatılabileceğini göstermek bizim için olduğu kadar İslam dünyası için de önemli bir imkan içermektedir. Biz bunu önemsiyoruz. Önemsediğimiz içindir ki Türkiye'nin dindarlığı Türkiye'nin yapısı aynı zamanda özgün ve örnek bir model teşkil etmektedir'' diye konuştu.

Din hizmetinin sadece camiye gelenlere sunulacak dar bir hizmet olmadığını belirten bardakoğlu, ''Din hizmeti, herkesi kuşatan, herkesi birleştiren, herkesi bütünleştiren ve herkese ulaşan, yaraları saran bir hizmet olmalıdır. Özellikle köylerde ve mahallelerde görev yapan din görevlilerimizde sadece cami içinde değil, topluma sosyal ve kültürel her alanda öncü olmasını istiyoruz'' dedi.

AA

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@