Barzani'den flaş açıklama! 'Kasım Süleymani beni aradı...'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski başkanı Mesud Barzani, ABD tarafından suikaste uğrayan İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Gündem 13.04.2020 - 17:46 13.04.2020 - 17:46

Suudi Arabistan’ın MBC1 televizyonu Başkan Mesud Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmenin ikinci bölümünü yayınladı. Barzani, Kasım Süleymani ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DAEŞ'in Musul’u kolayca ele geçireceğini düşünmediğini, Baduş cezaevindeki tutuklularını kurtarmak için gittiklerini ancak Irak ordusunun görevini yapmadığını kaydeden Barzani, Musul halkının da DAEŞ’in kendilerine iyi davranacağını düşündüğünü ve bunun felakete dönüştüğünü ifade etti.

Eski Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin kendisinin sözünü dinleyeceğini düşündüğü ve askere güvendiğini kaydeden Barzani, DAEŞ’in El-Kaide’nin gelişmiş boyutu olduğu vurgusunda bulundu.

Terör örgütü DAEŞ’in saldırıya geçtiği ilk günlerde Peşmerge ve vatandaşların göğüslerini kalkan yaparak vahşi saldırılara karşı direndiğini kaydeden Barzani, kendisinin de o süreçte sık sık cephelerde görülmesiyle ilgili olarak, “Durumun tehlikede olduğunun farkındaydım. DAEŞ’in öldürme, baş kesme, namuslara el uzatma gibi vahşetlerini gördük. Tarih kitaplarında bile böyle şeyler görülmemiştir. Her türlü suçu işlediler. Halkımız karanlık bir süreçle karşı karşıyaydı. Gidip görevimizi yerine getirmemiz gerekiyordu. Durum çok kötüydü. Cepheye gidip Peşmerge’nin cesaretini artırmam gerekiyordu” diye konuştu.

"Kasım Süleymani beni aradı. Nelerin lazım olduğunu sordu"

Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğrusu saldırılar ilk başladığında endişeliydim. Çünkü eski Peşmergelerin bazıları şehit olmuştu, bazılarının da yaşı ilerlemişti. Şimdiki Peşmergelerin de böylesi bir tecrübesi yoktu. Ancak 2 hafta tam kahramanca bir duruş sergileyip savaştılar. Gerçekten de pehlivanlardı. Bu süreçte saldırıları durdurduk ve konumumuzu güçlendirdik.

İlk günlerde ABD’den destek görmedik. Bağdat’a da Peşmerge’ye silah verilmesini söylememişlerdi. Irak Anayasası’na göre Irak silahlarından Peşmergenin hakkı olmasına rağmen Bağdat görevini yerine getirmedi. Ancak 3-4 gün sonra hava desteği verdiler, iyi destek oldular. Sonrasında da Uluslararası Koalisyon’un kurulması iyi oldu.

O süreçte Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Erbil ziyaretini unutmam. 12 Eylül 2014’te Erbil halen DAEŞ füzelerinin tehlikesi altındaydı. Almanya, İngiltere, Suudi, BAE ve Ürdün gibi devletler sonrasında destek verdiler.

İranlılar ilk günlerde geldiler. Güçlü silahlar verdiler. Kasım Süleymani beni aradı. Nelerin lazım olduğunu sordu. Ben de Doçka ve RPG ulaştırırsanız iyi olur dedim. Ertesi sabah iki uçakla bu silahları gönderdi.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@