Başbakan Yıldırım: Bu Hat 700 Bin Kişiyi Bir Günde Taşıyacak

Üsküdar Meydanı'nda Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni'nde konuşan, Başbakan Yıldırım, bu hattın 700 bin kişi bir günde taşıyabileceğini belirtti.

Siyaset 15.12.2017 - 22:39 15.12.2017 - 22:39 Bülent DenizBaşbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla, Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hattın 10,5 kilometrelik bu kısmını açtıklarını belirtti.

Başbakan Yıldırım, yapılan hizmetleri örnek göstererek, şunları kaydetti:

"Asya'dan Avrupa'ya Marmaray'la 4 dakika. Marmaray'da 235 milyon yolculuk oldu. Marmaray yetmez yanına bir tane de arabalar için tünel yapalım dedik. Avrasya Tüneli'nide Harem'den Yenikapı'ya denizin derinliğinden geçirilerek böylece dünyada en derinden geçen tünelide İstanbul'a kazandırmış olduk. 2018 yılının sonunda dünyanın en büyük havalimanınıda İstanbul'da açıyoruz. İstanbul'a herşey yakışır. Bu metro birçok özelliğe sahip. 10,5 km'lik bu metro 9 durakta hizmet verecek, kaptanı yok, sürücüsü yok. Kendi kendine gidiyor."'Sancaktepe'den Üsküdar'a sadece 27 dakikada geleceksiniz'

Hizmetin İstanbul'a hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, "Uzunluğu 20 km'yi bulan hattın geri kısmıda önümüzdeki seneler bitmiş olacak. Maliyeti 3,5 milyar lira. Sancaktepe'den Üsküdar'a sadece 27 dakikada geleceksiniz. İstanbul'un trafiğinin yoğun olduğu saatlerde bunun ekonomiye ne kadar büyük bir faydası olduğunu söylemeye hacet yok. Bu hat 700 bin kişi bir günde taşıyabilecek." dedi.

'Gecikmenin sebebi arkeolojik kazılar'

Başbakan Yıldırım, 20 Mart 2012'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bu hattın temelini Çekmeköy'de attıklarını, hattın açılışında biraz gecikme yaşandığını dile getirerek, "Bu hattın gecikmesinin nedeni İstanbul'un tarihi hazinelerinide gün ışığına çıkardık. Arkeolojik kazılar vs. En son teknolojiyle sürücüsüz olan bu hattın testlerinin yapılmasıda zaman aldı. Bugünlere geldik. Geç olsun güç olmasın. Hizmet yerini buldu. Makinistin yaptığı bütün işler artık kumanda merkezinde olacak. Sefer aralığıda kısa sürelerde olacak. Tren duruş yerinin net olarak belirlenmesi için fren mesafesi kısalacak ve enerjiden büyük tasarruf olacak." diye konuştu.

TRT HABERYorumlar
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@