Başbuğ'dan çarpıcı Kanal İstanbul açıklaması! 'Türkiye'ye saldırı olursa...'

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Kanal İstanbul'un Trakya'yı böleceğini, Türkiye'ye bir saldırı olması durumunda Trakya'yı savunamayacağımızı iddia etti. Başbuğ'a, "Kıbrıs'ı nasıl savunuyorsak Trakya'yı da öyle savunuruz" şeklinde tepkiler geldi.

Gündem 20.12.2019 - 09:55 17.09.2021 - 15:29

Genelkurmay 26. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, katıldığı bir canlı yayında, CHP'lilerin istemediği Kanal İstanbul projesine dair tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Başbuğ, Kanal İstanbul projesinin hayata geçirilmesi halinde, Trakya bölgesinin savunmasının zayıflayacağını iddia ederek konuya dair şunları söyledi:

"Montrö’yü nasıl riske eder? Montrö’nün son iki maddesi 28 ve 29. maddesi. 28. maddesi Montrö’nün tamamen ortadan kaldırılması ve durdurulmasıyla ilgili. Bazı maddelerin değiştirilmesiyle ilgili de 29. madde. Uluslararası hukukta bir kural var, koşullarda değişiklik olması. Siz Kanal İstanbul’u yaptığınız zaman koşullarda bir değişiklik yaratıyorsunuz. Montrö’nün dışında ayrı bir yapılanma. Koşullarda değişiklik olması durumunda taraflar bu anlaşmaya son verme ya da uygulamayı durdurma hakkına sahip. İlgili yerlere müracat edecekler. Diyecekler ki, ‘Kanal İstanbul koşullarda değişiklik yarattı’. O zaman Montrö’yü kaldıralım, yeni bir sistem belki. O zaman haydi yeni bir konferans. Daha kötüsünü de yaratabilir. Koşullarda önemli bir değişiklik oluyor."

"TRAKYA İKİYE BÖLÜNÜYOR"

Başbuğ, "Türkiye’ye olacak bir saldırı. Ben devlet adamı olarak olabilecek gibi düşünmem lazım. Olabileceğine yönelik senaryoları hazırlamam lazım. Bir saldırı olursa ben Trakya’yı nereden savunacağım? Mümkün olduğu kadar en ileriden savunacağım." dedi.

Tepki çeken açıklamalara devam eden İlker Başbuğ, "Kanal İstanbul olursa Trakya ikiye bölünüyor. Bu Trakya’yı en ileride savunma yapacak birlikleri olumsuz etkiler yapar. Anadolu’dan gelecek veya Kanal’ın doğusundan gelecek lojistik akışlar. Takviye kuvvetleri. Ankara’daki birliği gerekirse Trakya’ya getireceksiniz. Trakya’da nereden geçeceğiz? Bunlar düşman atışlara, tahriplere hassas mı? Düşman ilk önce oraları tahrip edecek sizin lojistik akışınızı engellemeye çalışacak. Biz Trakya’yı en ileriden savunacağız. Kanal İstanbul’la Trakya’yı bölüyorsunuz. Geriden gelecek hareketleri engelliyorsunuz. Bu doğru bir şey değil." ifadelerini kullandı.

KAMUOYUNDAN TEPKİ GELDİ

Başbuğ'un sözlerinin ardından Kanal İstanbul projesinin hayata geçirilmesini bekleyen Türkiye kamuoyu tepkilerini dile getirdi. Bir internet kullanıcısı, "Yıllarca Genelkurmay Başkanlığı yapmış birisinin sözlerine bak... akıl... mantık... strateji... hiçbir şey yok... Ya kardeşim... zaten Boğaz Trakya’yı bölüyor... Bu şartlarda bir saldırı olsa... Savunamayız, deniz bölüyor, mu diyecektiniz... Vah ki ne vah" ifadesini kullanırken, bir diğer vatandaş, "Kıbrıs’ı nasıl savunuyorsak orayı da savunuruz!" diye yazdı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@