Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV yayınında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Erdoğan, "İstanbul'a yakışmayacak görüntüler ortaya çıktı, bu basiretsizliktir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV yayınında gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

İSTANBUL'DA YAŞANAN KAR ESARETİ

Kar yağışını engellemek elimizde değil ama karın sebep olduğu özellikle ulaşım sıkıntılarına karşı gerekli tedbirleri almak elimizde. İdareyi elinde tutanlar kimlerse buna karşı bütün tedbirleri almak zorunda. Ancak maalesef özellikle İstanbul'da yakışmayacak görüntüler oldu. İstanbul'da belediye başkanlığı yapmış bir insanım. Neresinde ne var, sıkıntılar nelerdir, nasıl giderilir bilen birisiyim. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşturulursa herhalde bunun sorumlusu veya sorumluları vardır. Vatandaşlarımız saatlerce mahsur kaldı. 

"ÇALIŞMALAR YAPILMADI, BU BASİRETSİZLİKTİR"

İstanbul'da gereken yol tuzlama ve yol açma çalışmalarının yapılmamasından kaynaklandığını ilçe belediyelerinden de dinledik. Bunu yapmayan da belli. Bu tam anlamıyla basiretsizliktir. Kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Kış mevsimine girerken bütün tedbirleri almalısınız.

"GECE 03'E KADAR TAKİP ETTİM"

(İstanbul'daki olumsuz hava koşulları) 03.00'e kadar takip ettim, arkadaşlarımla irtibat halinde oldum kara yollarındaki çalışmaları koordine ederek izledim.

İMAMOĞLU'NUN "ENGELLENİYORUZ" İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanlığından veya Plan Bütçe Başkanlığında talepte bulunuyor ve bu talebin bütün incelemeleri yapıldıktan sonra gereken karar alınır. Bunların da ödenme süreçleri bellidir. Şehirlerine hizmet etmek için gayreti olmayanlar "engelleniyoruz" diyor. Burada tüm milletime böyle bir şey olmadığını somut rakamlarla anlatmak istiyorum. 

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine gelen bütçeden ayrılan paylar 2019'dan bu yana aşağı yukarı iki kat artırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında 13 milyar 848 milyon lira merkezi idareden pay alırken bu rakam 2021'de 25 milyar 376 milyon liraya çıkmıştır. Düşmüş mü, artmış mı? 

Bütçe dağılımı adil bir şekilde yapılıyor. Belediyeyi borç batağına sokmuşlardır, projeleri yok. 

Borçluya satış yetkisi verilmesine dair yönetmelik yürürlükte Borçluya satış yetkisi verilmesine dair yönetmelik yürürlükte

İRAN'IN TÜRKİYE'YE DOĞAL GAZ AKIŞINI KESMESİ

Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi değiliz. İran'a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. İddialar yalandır. Cumhurbaşkanı İbrahim Bey'le yaptığım görüşmede de kendilerine söyledim, onlar bir arızadan ötürü bu işi 10 gün 15 gün erteleme durumumuz olacak dediler. Biz kendilerine daha önceden bu işin hazirana kadar ertelemek suretiyle gaz akışı devam ederse, biz de bu sert geçen kışı daha rahat şartlarda geçiririz dedik. Şu anda İran'da da kış şartları çok sert. Onlar da bundan dolayı bir sıkıntıları olduğunu bana ifade etti. En kötü şartlarda 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi Sayın Cumhurbaşkanı.

Bu arada Enerji Bakanlığımızdan, BOTAŞ'tan bir ekibimiz orada. Görüşmelerini yapıyorlar. Öyle zannediyorum ki fevkalade bir durum olmadan 10 gün, bilemediniz 15 gün içinde tekrar doğal gaz açışı devam edecek.