İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketiyle ilgili, “Selin şu ana kadar yaptığımız hesaplamalar çerçevesindeki maliyeti 4.2 milyar''. dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'daki incelemelerinin ardından helikopterle Bartın'a hareket etti. Burada Afet Koordinasyon Merkezi'nde toplantı gerçekleştiren Bakan Soylu, toplantı sonrası Valilikte basın açıklaması yaptı. Sel dolayısıyla 8 bin 193 personelin görev aldığını anlatan Bakan Süleyman Soylu, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası için tarih verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kışlası için tarih verdi

Selin yapılan hesaplamalar çerçevesindeki maliyetinin 4,2 milyar TL olduğunu açıklayan Bakan Soylu, şöyle dedi:

"Batı Karadeniz’de kaynaklanan sel münasebetiyle 8 bin 193 personel çalıştı ve hala devam ediyor. 2 bin 220 araç bunu da yerel özellikle var olan illerin kendi araçları aynı zamanda Türkiye’nin birçok yerinden, birçok kurum ve kuruluşundan buraya gelen, buralara gelen katosundan iş makinesine kadar, kamyonundan su tankerine kadar, JBS'sinden bir tarafta vidanjörüne kadar, su çekme araçlarına kadar hemen hemen hepsi şu anda bu çalışmalarına devam ediyor. Ve yine 6 helikopter sürekli olarak çalıştı. İnsanlı keşif uçağı şu ana kadar da toplam 56 milyon 863 bin lira para nakit olarak gönderildi. Evi su basan vatandaşlarımıza 3 bin lira yani herhangi bir hasar tespiti yapmadan, yine herhangi bir hasar tespiti yapmadan işyeri su basan vatandaşlarımıza da nakdi olarak 5’er bin lira hemen hemen her yerde verildi. Tabii başka bir bilgiyi daha arz etmem gerekir. O da şu ana kadar karayollarında 128 kilometre kadar yolların bozulduğu ya da tamamen hasarlandığı bilgisi var. İl Özel İdare yani Karayolları dışında Valilikler tarafından onların uhdesinde olan 566 kilometrelik bu Batı Karadeniz afetinde bir yol tespiti hasarlanmış. Yaklaşık 80 köprü var yani ufak hasarlılar haricinde ve 391 menfez var. Şu ana kadar hesaplayabildiğimiz bin 80 konut bir zarar tespiti. 516’da işyerinde bir zarar tespiti 35’te bir araçta hasar tespiti oluştu. Ama hala hasar ve zarar tespitimiz devam etmektedir. Çünkü tarım hasarları da var. Tarım hasarlarının da bir bölümü ortalamasını söyleyebilirim şu anda yüzde 65-70 civarında bir bölümünü ancak tespit edildi o da ilk tespitler. Şu ana kadar yekün bu selin şu ana kadar yaptığımız hesaplamalar çerçevesindeki maliyeti 4.2 milyar yani yine önemli bir maliyetle karşılaştığımızı ifade etmek isterim. Bunlarda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın kendi bütçelerinde oluşturduğu çalışmalar bunun dışında. Onun için toplam hasar 4.2 milyar liralık şu ana kadar yaptığımız ki bunun biraz daha artabileceğini değerlendirebiliyoruz."

BARAJLAR 100 MİLYON TON SU TUTTU

Bartın'daki barajların 100 milyon ton su tuttuğunu anlatan Bakan Süleyman Soylu, "Öncelikle bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Afetlerle ilgili daha önce aldığımız tedbirler daha önce yapılan yatırımlar elbette ki 24 saatte hele hele bazıları 2-3 saatte 300 kilogramın üzerinde m2’ye düşen bir yağmurda daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalabilirdik. Ürkütücü ve hakikaten karşı karşıya kaldığımız felaketin hepimizin omuzlarında, omuzlarını çökertebileceği bir afetle karşı karşıya kalabilirdik ama gerek afet öncesi yapılan hazırlıklar gerek yapılan barajlar Bartın’dan örnek vereyim 3 baraj toplam ki birisi henüz faaliyete geçmemesine rağmen 100 milyon ton su tuttu. Yani gelen yağmurları bir vesileyle üst bir kotta tutmayı başardı. Eğer onlar gelmiş olsaydı ki bugün gittiğim Kastamonu Bozkurt’ta da daha önce aldığımız tedbirler alınmamış olsaydı Şunun altını çizerek söylüyorum bu yağmurlar 11 Ağustos’tan az yağmurlar değildi. Zaman aralığı olarak da daha dar bir zamanda gerçekleşmiş yani bunlar. Onun için burada hakikaten iyileştirme çalışmaları diye nitelendirdiğimiz afette barajdan karayollarına kadar, DSİ’nin yaptığı eserlere kadar birçok çalışmanın ne kadar mühim olduğunu ve bunları kesintisiz sürdürmek zorunda olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim" dedi.

KAMUNUN TÜMA RAÇLARI AFAD'INDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a günü gününe sürekli bilgi arz ettiklerini ve talimatlarını aldıklarını anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, afet zamanı kamunun tüm araçlarının AFAD'ın olduğuna dikkat çekti. Bazılarının bazı belediyelere ait araçların Bartın'a gelmesine rağmen bekletildiği yönündeki iddialarını hatırlatan Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti: