Filistin Diplomasi Merkezinin hazırladığı kamuoyu yoklaması bülteni şu şekilde:

Batı Şeria ve Gazze

12 Haziran 2024 Anket Sonuçları

İşgalci İsrail, Nuseyrat Mülteci Kampı’na saldırdı: En az üç şehidimiz var İşgalci İsrail, Nuseyrat Mülteci Kampı’na saldırdı: En az üç şehidimiz var

Gazze halkının %60’ın dan fazlası Gazze’ye yönelik yürütülen soykırım savaşında yakınlarından en az birini kaybetti.

Buna rağmen halkın üçte ikisi 7 Ekim operasyonunu destekliyor ve %80 bu operasyonun kaybolmaya yüz tutmuş Filistin davasını dünya sahnesinde olması gereken konumuna yeniden taşıdığını düşünüyor.

Gazze halkının yarısı bu soykırım savaşından Hamas’ın galip çıkacağını ve savaş sonrası Gazze yönetiminin Hamas’a ait olacağını düşünürken, %25lik bir kısım İsrail’in galip geleceğine inanıyor.

Yaşanan olaylar neticesinde Mahmud Abbas’ın istifasını isteyen kitlede fark edilir bir artış söz konusu.

Bunun yanı sıra Filistin halkı arasında Hamas’a, Mervan Bergusi ve silahlı direnişe karşı artan bir sempati gözlenmekte.

Filistin Siyasi Araştırma Merkezi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin halkının kamuoyu araştırmasını 26 Mayıs- 1 Haziran 2024 tarihleri arasında, Gazze Şeridi'ndeki soykırımın devam ettiği ve saldırı alanının genişlediği süreçte gerçekleştirildi. Anket süresince yaşanan gelişmeler şu yönde;

Refah şehrine yönelik kara saldırısının başlaması, Refah sınır kapısının işgal edilmesi, Philadelphia Koridoru’nun tamamen ele geçirilmesi, işgal ordusunun Cebaliya kampını yeniden işgal etmesi, Refah'ta bulunan yaklaşık bir milyon kişinin yeniden göçe zorlanması, Mısır ile Gazze arasındaki geçişin kapatılması nedeniyle yardımın sadece az bir kısmının ulaştığı Kuzey Gazze ve diğer bölgelerdeki açlık durumunda yaşanan acı verici durum sürüyor.

 Batı Şeria’da ise Filistinli mahallelerin çıkışları kapatılarak halkın ana cadde geçişlerine izin verilmezken, silahlı Siyonist yerleşimcilerin sivil halka yönelik artan saldırıları devam ediyor.

Yine bu dönemde, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Galant, Hamas lideri İsmail Haniyeh ve Gazze Şeridi Hamas lideri Yahya Sinwar ile askeri kanadı olan Kassam’ın komutanı Muhammed Deif hakkında tutuklama emri talebinde bulundu.

Katar, Mısır ve ABD liderliğinde devam eden ve Hamas'ın Mısır arabulucuları tarafından sunulan anlaşmayı kabul etmesine rağmen ateşkes sağlanması için çabalar başarısız oldu. Savaşın sonraki günü ile ilgili tartışmalar, İsrail hükümetinin sunulan fikirleri reddetmesi nedeniyle önemli bir ilerleme kaydetmedi. Filistin Yönetimi'nin güçlendirilmesi ve onarılması gerekliliği hakkındaki tartışmalar ise, ekonomist Muhammed Mustafa başkanlığında yeni bir Filistin hükümetinin kurulmasıyla sonuçlandı.

Gazze Şeridi'nde günlük çatışmaların olmadığı belirli bölgelerde yüz yüze görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler, Refah bölgesi ve Han Yunus'un bazı bölgeleri ile Gazze'nin orta kesimini kapsayan yerlerde ve bu bölgelerde bulunan tüm sığınma merkezlerinde gerçekleştirildi. Ancak, kuşatma altındaki kuzey bölgeleri ve Refah'ın doğu kesimindeki çatışma bölgeleri görüşmelere dâhil edilmedi.

Bu anket, yukarıda belirtilen konuların yanı sıra, iç durumlar, iç güç dengesi, barış süreci ve Filistinlilerin mevcut süreçte mevcut olan alternatifleri gibi diğer konuları da kapsıyor.

Bu anket, 1570 kişilik bir örnekleme dayanıyor, bunlardan 760 kişi Batı Şeria'da yüz yüze görüşme yapılarak (76 farklı konumda) ve 750 kişi ile Gazze Şeridi'nde (75 farklı konumda) görüşüldü.

O anda Gazze Şeridi'ndeki nüfus dağılımına ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, hata payını azaltmak amacıyla o bölgedeki örneklem büyüklüğünü yaklaşık iki katına çıkardık. Toplam örnek, iki Filistin bölgesindeki nüfusun gerçek göreceli büyüklüğünü yansıtacak şekilde yeniden ağırlıklandırıldı.

Dolayısıyla kullanılan örnek iki bölgenin nüfusunu temsil etmektedir.