BBP Lideri Mustafa Destici'den İttifak Açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP, AK Parti ve MHP ile birlikte bir seçim ittifakına dair açıklamalarda bulundu.

Siyaset 15.01.2018 - 13:53 15.01.2018 - 13:53
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Ben AK Parti ve MHP ile birlikte bir seçim ittifakı yaparak seçimlere katılmak istiyorsam, bu da yasal hale getirilmişse bundan daha doğal ne olabilir." dedi.

Destici, Best FM'de Ufuk Karcı ile "Konuşan Türkiye" programına katılarak gündemi değerlendirdi. BBP olarak kuruldukları günden bu yana geçen 25 yılda 1980 darbecileri tarafından yapılan anayasadaki tüm değişikliklere destek verdiklerini vurgulayan Destici, 15 Temmuz'da FETÖ darbesiyle karşı karşıya kaldıklarını, Türkiye'nin 15 Temmuz öncesi gibi olmasını beklemeyi doğru bulmadıklarını dile getirdi.

"İTTİFAKLARIN YASAL HALE GETİRİLMESİNDE MUTABAKAT VAR"

Destici, "Barajın kaldırılmaması halinde size kendi listelerinden girme teklifi gelirse kabul eder misiniz?" sorusuna "Uyum yasalarını beklemek gerekir. Herkesin AK Parti, MHP ve BBP'nin üzerinde anlaşma sağladığı bir hususun, ittifakların yasal hale getirilmesinde mutabakat var. Her parti kendi kimliğiyle ittifak listesinde yer alacak. Bu, bütün siyasi partileri rahatlattığı gibi, birleşmenin önünü açıyor. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Sistemin en büyük kazançlarından biri bu olacak." diye konuştu.

Destici, 2014'te yapılan seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermemesine rağmen şu anda desteklemesinin sebebinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Bunun, ülke için millet için coğrafya için daha hayırlı olacağını düşündüğüm için evet diyorum. Şu anda ülkemizin içinden geçtiği şartları yok sayamayız. Suriye'nin kuzeyinde yaşananları, AB ile ABD ile yaşanan süreci, İran'da yaşanan süreci yok sayamayız. Bütün bunların hepsini değerlendirerek karar veriyoruz. Çünkü bizde sorumluluk var."

Daha önce hep seçim yasasıyla ilgili şikayetlerde bulunduklarını anlatan Destici, önlerine şimdi bir fırsatın olduğunu, başta ana muhalefet ve diğer muhalefet partileri bundan kaçarsa samimiyetsizliklerinin ortaya çıkacağını anlattı.

HABER 7

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@