Bedava büyükbaş hayvan dağıtılacak

Tarım Kredi Kooperatifleri (TTK) Erzurum Bölge Birliği, süt sığırcılığı projesi kapsamında Oltu, Olur, Narman ve Akşar'da besicilere bin 200 baş damızlık sığır dağıtıyor.

Yerel 25.08.2008 - 21:11 25.08.2008 - 21:11 Bülent Deniz

Birlik, ülke genelinde ilk kez pilot uygulama kapsamında Erzurum'un 4 ilçesinde sözleşmeli süt sığırı projesini uygulamaya başladı. TTK Erzurum Bölge Birliği'ne bağlı Oltu, Olur, Narman ve Şenkaya'da kooperatif ortaklarından her bir kooperatifte 30 ortağa 10'ar baş olmak üzere bin 200 holstein cinsi inek dağıtılacak.


Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Başkanı Abdullah Damcı, söz konusu sığırların önceki gün Trakya'dan Erzurum'a doğru karayolu taşımacılığı ile yola çıkartıldığını söyledi. İlk başta 40 holstein sığırın önümüzdeki 2 gün içerisinde düzenlenecek sade bir törenle hak sahiplerine teslim edileceğini ifade etti.
Erzurum çiftçi ve besicisinin sosyo-ekonomik kalkınması için Tarım Kredi Kooperatifleri olarak süt sığırcılığı için 6 milyon YTL kredi tahsis ettiklerini aktaran Damcı, " Holstein süt sığırlarının kargas ağırlığı ortalama 270 kilogram iken bu ağırlık yerli ırkta 170 kilogram. Bu sığırlarımızı önümüzdeki bir kaç gün içerisinde dağıtacağız." dedi.

Holstein sığırların et verimi kadar süt veriminin de yüksek olduğunu anlatan Damcı, söz konusu sığırları alanlara sağma makinası ile süt soğutma tankı da verdiklerini söyledi. Kaliteli ve hijyenik süt üretemiyle holstein sığırların maliyetinin çok ucuza geldiğini de ifade eden Damcı, "Sığırların sütünü alacak süt fabrikaları hazır. Çünkü bölgede mandıralar peynir, ayran yapmak için süt bulmakta sıkıntı yaşıyor." diye konuştu.

Holstein ineklerin gebe olduğunun ve bunların da sigortalı olduğuna vurgu yapan Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Damcı, "Projeye dahil olan ortak çiftçilerimizin her türlü kaba yem, kesif yem, silaj, sütün sağım makinası gibi üretimde ihtiyaç duyabileceği ekipman ve materyaller kooperatifimiz tarafından kredilendirilmek suretiyle temin edilecektir." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@