Bekir Bozdağ: Ateşkes Kararında Sayılan Yerler Arasında Afrin Yok

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Birleşmiş Milletler'in ateşkes kararıyla ilgili, "Sayılan yerler arasında Afrin yok. Zeytin Dalı Harekatı'nı etkilemeyecek." dedi.

Siyaset 01.03.2018 - 11:42 01.03.2018 - 11:42
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, erken seçim iddialarına yanıt vererek seçimlerin vaktinde yapılacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) geçtiğimiz cumartesi günü aldığı 'insani yardımların yapılabilmesi için 30 günlük ateşkes' kararının tüm Suriye'yi kapsadığını iddia etmişti.

Bozdağ, BMGK'nin ateşkes kararını şu sözlerle değerlendirdi:

"Karara baktığınız zaman bazı yerleşim yerleri isim sayılıyor. Doğu Guta vs. Afrin yok. Terör örgütü DEAŞ ve bunlarla mücadele kapsam dışında. Bölgede sadece PKK/KCK/YPG/PYD'ye karşı bir mücadele yürütülmemektedir. DEAŞ'a bunun içinde. Samimi olmak gerekir. Terör örgütleri arasında ABD'nin odaklandığı terör örgütü DEAŞ. Bizimki de DEAŞ. Terör örgütlerinin hepsi terör örgütüdür. ABD'nin odaklanmadığı terör örgütleriyle mücadele yapılamaz mantıksızlığı kabul edilemez.""Tek bir sivilin dahi burnu kanamamıştır"

Ateşkes kararında sayılan yerler arasında Afrin'in olmadığını anlatan Bekir Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde insani ihtiyaçlara erişimde, sağlığa erişimde bir sıkıntı yaşanmamıştır. Sivillerin zarar görmesine dair tek bir önek oluşmamıştır. Bir tek sivilin dahi burnu kanamamıştır. Bu karar Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı etkilemeyecek. Zeytin Dalı bu kararın kapsamı dışındadır." dedi.

"Kanundışı bir sansür gibi göstermek ahlaksızlık"

TRT'de şarkı yasağı iddialarına da açıklık getiren Bozdağ, "TRT görevini yapıyor. Kanundışı bir sansür gibi göstermek ahlaksızlıktır." dedi.

TRT HABERYorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@