Bekir Bozdağ: BM Bu Kararıyla Kural Tanımayan ABD'ye Adaleti Öğretmiştir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bütçe görüşmelerinde TBMM'de Genel Kurul'a hitap etti.

Siyaset 23.12.2017 - 10:34 23.12.2017 - 10:34Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bütçe görüşmelerinde TBMM'de Genel Kurul'a hitap etti.

Bozdağ'ın konuşmasının satırbaşları:

- Artık Kudüs bizim nazarımızda Filistin devletinin başkentidir. Öyle de kalacaktır. Trump'ın aldığı kararın ötesinde yeni bir durum ortaya çıktı. Elçiliği taşıyalım derken İslam ülkeleri Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak ilan etmiştir. Kudüs ve Filistin konusunda yeni bir dönemin kapısı aralandı. Trump'ın kararını yok saydılar ve geçersiz saydılar. Bu büyük bir başarıdır. Bu başarı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin ve İslam ülkelerinin ortak başarısıdır. Konu BM'nin gündeminede taşındı. Üyelerin tamamı Trump'ın kararının aleyhine oy kullandılar. Trump'a ABD yönetimine ortak bir tavır kondu, kırmızı bir kart gösterildi.

- BM Genel Kurulu'nda ise tarihi bir kararın altına imza atıldı. 128 üye bu kararı tanımadığını başka ülkelerinde tanımamasını ilan etti. Herkesi bu tutuma destek vermeye davet etti. ABD'nin kararının geçersizliği ilan edilerek karar yok sayıldı. Kudüs ve Filistinin sadece Müslümanların meselesini olmadığını ortak mesele olduğunu dünyaya göstermiştir. BM bu kararıyla adalet, kural tanımayan ABD yönetimine adaleti, kuralı öğretmiştir. Umarım ABD bu yanlış adımı tekrar etmekten kaçınır.

- Bugün Kudüs'te başkonsolosluğu olan tek devlet Türkiye Cumhuriyetidir. Filistin Devleti'nin başkenti Kudüs’tür diye Dışişleri Bakanlığı da sitesine koymuştur. TBMM'yide hükümetimizin ve İslam ülkelerinin ortaya koyduğu BM kararında ortaya çıkan desteklerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu konu üzerinden AK Parti'yi eleştirmek kolay değil. Biz Filistin meselesine gönülden bağlıyız. İsrail'in Başbakanı'na bütün dünyanın gözü önünde ders veren Cumhurbaşkanı'nı vuramazsınız. İsrail'in bir devlet olarak tanınması 49'da oldu. Başka bir devletten özür dilemesi ise yakın bir zamanda oldu. Birisinde CHP iktidar diğerinde AK Parti hükümeti. Özür dileten hükümet AK Parti hükümeti.

- Terör örgütleriyle Türkiye mücadele etmiyor. Bunlara lojistik destek sağlayan ve yularını elinde tutan karanlık güçlerlede kararlı bir mücadeleyi sürdürüyor. Terör örgütleriyle ve teröristlerle, onları destekleyenlerle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye'yi ve dünyayı dar edeceğiz. Türkiye çok sayıda terör örgütüyle eş zamanlı mücadele sürdürüyor.

- 2016'da anayasa değişikliğiyle yeni bir dönemin kapısı aralandı. Biz artık önümüze bakıp yeni hükümet sistemiyle ülkemizi nasıl daha ileri taşırız bunun üzerinde el birliğiyle durmamız gerekiyor. Yapılan seçim meşrudur. Milletimizin iradesi sandıkta tecelli etmiştir.

TRT HABER


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@