Bekir Bozdağ: Münbiç ve Fırat'ın Doğusu da Temizlenecek

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'nın devamının geleceğini vurguladı.

Siyaset 28.01.2018 - 13:08 28.01.2018 - 13:08 Bülent DenizBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Münbiç ve Fırat'ın doğusunu işaret ederek, "Planları biz bozacağız" dedi.

"ABD'li yetkililer ve başka destek verenler hedeflerinden vazgeçmediği ve bu hedefleri tamamen rafa kaldırıp buradaki bütün planları, organizasyonları dağıtmadığı sürece bu planları biz dağıtacağız, organizasyonları biz bozacağız. Münbiç de Fırat'ın doğusu da bunlardan temizlenecek."

"Türkiye bundan sonra sözle beraber icraata bakacak"

PYD/YPG'nin PKK'nın uzantısı olduğunu, PKK tarafından yönetildiğini defalarca söylediklerini ifade eden Bozdağ, ABD'nin bu örgütlerin Fırat'ın batısını geçmeyeceği yönünde söz verdiğini, DEAŞ teröristlerini temizleyene kadar bu örgütlerle zaruret gereği işbirliği yaptığını daha önce açıkladığını söyledi.

Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Artık YPG'ye silah vermeyeceğiz" dediğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Daha sözün sıcaklığı kurumadan yüzlerce tır silah verildi. Bu taahhütten sonra da silah verme işi devam etti. Kaldı ki Trump bir açıklama yapıyor, Pentagon, dışişleri ayrı bir açıklama yapıyor, karşımızda birden çok ABD varmış gibi bir pozisyon ortaya çıkıyor. Kaç ABD var? İnsan sormadan edemiyor. Eğer bir politik irade varsa yukarıdan aşağı o politika ve iradenin yansımalarının olması lazım. Söylenen başka, yapılan başka. Artık Türkiye olarak söze karnımız tok. Sözün tam da bittiği yerdeyiz. Boş lafla karın doymaz. Bizim bakacağımız şey sözün araziye yansımasıdır. Söz kıymetli ama eğer söz verildiği gibi arazide yerine geliyorsa o zaman itibar edeceğiz. Bundan sonra Türkiye sadece söze bakmayacak, sözle beraber icraata bakacak. İkisi birbirini tutuyorsa mesele yok. Şu ana kadar maalesef ABD yetkililerinin Türkiye'ye verdiği sözlerle arazideki icraatları birbirini tutmadı. Her icraat, verilen sözü tekzip etti."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, PYD ve YPG'li teröristlerin bugün tamamen ABD'nin kontrolünde olduğunu, ABD 'durun' dediği takdirde bu örgütlerin hareket etme kabiliyetlerine sahip olmadığını vurguladı.

"Destek verdiğiniz örgüt Afrin'i işgal etti"

Bozdağ, ABD'nin "Biz Afrin ile ilgilenmiyoruz, bizim ilgi alanımız dışında, orada askerimiz yok" diyemeyeceğinin altını çizdi.

"Afrin bal gibi onların ilgi alanının göbeğinde. Birbirimizi kandırmanın anlamı yok. Destek verdiğiniz örgüt Afrin'i işgal etti. Burada zulüm yapıyor. ABD burada PYD-YPG üzerindeki etkisini kullanıp 'Türkiye NATO'da benim müttefikimdir, ortağımdır, benden aldığınız silahları Türkiye'ye karşı kullanamazsınız. Bu eylem NATO’ya karşı eylemdir, bana karşı eylemdir. Durdurun bunu' demesi lazım. Bugüne kadar ABD den herhangi bir yetkilinin böyle bir açıklama yaptığına şahit oldunuz mu? 'Orantısız güç kullanmayın, taraflar itidalli olmalı, siviller zarar görmemeli, kaygımız var, DEAŞ'a odaklanmayı dağıtmayalım'. Konuşulan şey bu. Yahu bu YPG-PYD terör örgütleri senin elinde büyüttüklerin. Sen bunlara 'Hadi oradan' desene... Demiyor." 

"Türkiye dişe diş mücadeleden çekinmeyecek"

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye'nin sınırlarında terör ordusu kurulmasına yol açan hiçbir gelişmeye izin vermeyeceğini de şu sözlerle vurguladı:

"Sınırlarımızın güvenliğini tehdit eden, sınır boyunda yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini yok eden ve askerimize, polisimize, güvenlik birimlerimize saldıran, bölgede PKK'nın devletleşmesine yol açan ve PKK'nın devletleştirilerek terör ordusu kurulmasına yol açan hiçbir gelişmeye Türkiye müsaade etmeyecektir. Bunun arkasında kim olursa olsun onlarla dişe diş mücadeleden de çekinmeyecektir."

"Akdeniz'e inen bir yapı oluşturmak istiyor"

Bozdağ, ABD'nin "sınır gücü" açıklamasının çok net "Terör devleti kuruyorum, bu devlete düzenli ordu oluşturuyorum" anlamına geldiğini söyledi.

"Türkiye'nin sınırında PKK terör örgütünün devletleşmesinin adımları adım adım gerçekleştiriliyor. Önce alan temizliği, sonra orada silahla donatma, silahların nasıl kullanılacağını öğretme, arkasında sınır güvenliği oluşturma... Hangi sınır güveliğini koruyacaksın. Türkiye'nin sınır güvenliği değil. Sınır güvenlik gücü, Türkiye'nin bu terör örgütlerini imha etmesini engellemek ve o terör devleti yapılandırmasını hayata geçirmek, onların güvenliği için oluşturuluyor. Oradan Akdeniz'e inen bir yapı oluşturmak istiyor. Akdeniz'e nasıl inecek? Hatay ilimizin bazı yerlerini almadan Akdeniz'e inme şansı yok. Burada bir devlet yapılanmasıyla hava kuvveti ve diğer imkanları da olacak. Türkiye, bunlara seyirci kalırsa yarın ödeyeceği bedel daha büyüktür. Türkiye bu gerçeklikler karşısında 'sınır güvenlik gücü' adı altında terör devleti ve terör ordusu kurma girişimlerine olma girişimlerine sessiz kalamaz. Bizim sessiz kalmamız bu devlete, bu millete ihanettir. Sınırlarımızın güvenliğini tehdit eden, sınır boyunda yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini yok eden ve askerimize, polisimize, güvenlik birimlerimize saldıran, bölgede PKK'nın devletleşmesine yol açan ve PKK'nın devletleştirilerek terör ordusu kurulmasına yol açan hiçbir gelişmeye Türkiye müsaade etmeyecektir. Bunun arkasında kim olursa olsun onlarla dişe diş mücadeleden de çekinmeyecektir."

"Zeytin Dalı Harekatı'nın hedefi Suriye'de toprak kazanmak değil"

Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'nın hedefinin Suriye'de toprak kazanmak olmadığının altını bir kez daha çizdi.

"Çünkü bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yoktur. Bu harekatın hedefi, bölgeyi terörden arındırmak, güvenli hale getirmektir. Bu harekat Suriye'nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine, siyasi birliğine ve Suriye devletine saygı içerisinde icra edilmektedir ve öyle icra edilecektir."

"Bu ağız, terör örgütü ağzıdır"

Bekir Bozdağ, ÖSO üzerinden CHP'yi eleştirdi.

"CHP'lilerin yaptığı, PKK'nın 'ÖSO'yu itibarsızlaştırma, DEAŞ gibi gösterme' çabalarının anamuhalefet tarafından dillendirilmesinden başka bir şey değildir. Bu ağız, terör örgütü ağzıdır."

AA
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@