Bekir Bozdağ: Salih Müslüm'ün Serbest Bırakılması Teröre Destektir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Verilen bu karar uluslararası hukuka aykırıdır. İlişkilerimizi olumsuz etkileyecek. Bu karar, teröre çok net bir destek kararıdır." dedi.

Siyaset 27.02.2018 - 16:28 27.02.2018 - 16:28Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alınan terör örgütü PYD terör örgütünün eski eş başkanı Salih Müslüm'ün Çekya'da serbest bırakılmasına ilişkin Türkiye'den ilk açıklama geldi.


Gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Verilen bu karar Uluslararası hukuka aykırı bir karardır. Suçluların iadesine dair Avrupa sözleşmesine de aykırı bir karardır. Terörle mücadele konusunda gerek BM'nin gerek, AB'nin gerekse uluslararası toplumun ortaya koyduğu ortak iadeye de aykırı bir karardır. Çok net bir şekilde terör örgütlerine destek niteliği taşıyan bir karardır. Bu karar Türkiye Çekya arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyecek bir karardır. Tabi şu anda bize ulaşmış henüz bir gerekçe yok. Gerekçe geldikte geldikten sonra da bakacağız ama sonuç ortada. Sonuç, geçmişte bir terör örgütünün kurucusu yöneticisi olan, halen terör örgütü içerisinde etkin faaliyette bulunan ve pek çok insanın ölmesine yol açan eylemlerin bizzat talimatını veren bir terörist başı maalesef serbest bırakılmıştır." diye konuştu.

Bozdağ, "Bu tür kararlar bizim için sürpriz değil. Çünkü AB üyesi ülkelerin bu konuda Türkiye'ye bakışları ve Türkiye aleyhine terör faaliyeti sürdürenlere yaklaşımları ortadadır." dedi.

AA


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@