Belçika Devlet Kanalı Türkiye'deki seçimden çıkacak sonucun Avrupa için önemini gündemine taşıdı. Kanalda yayınlanan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer Avrupalı ​​liderlerin başaramadığını başaran, somut sonuçlara ulaşabilen önemli bir lider olarak tanımlandı.

"ÖNEMLİ DENGE ADIMLARI ATTI"

Belçika Devlet Kanalı RTBF'e göre bu yıl, uluslararası gündemin sıcak konularından biri de Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Pakistan'da 6,8 büyüklüğünde deprem Pakistan'da 6,8 büyüklüğünde deprem

RTBF'in internet sitesindeki haberde 14 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimin Avrupa'ya etkisi ele alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle uluslararası düzeyde önemli denge adımları attığı yorumu yapıldı. Erdoğan'ın diğer Avrupalı ​​liderlerin başaramadığını başardığı vurgulandı.

Brüksel Üniversitesi'nden Sosyoloji Profesörü Firouzeh Nahavandi'nin görüşlerine yer verildi.

B2964_1675237804_0725-1

"SOMUT SONUÇLARA ULAŞILABİLEN BİR LİDER"

Nahavandi, Erdoğan'ın diğer Avrupalı ​​liderlerin aksine, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile iyi ilişkiler sürdürebildiğine dikkati çekti.

Nahavandi'ye göre Erdoğan, dengeli siyasetiyle somut sonuçlara ulaşabilen önemli bir lider.

RTBF, seçimin olası ekonomik sonucunu da değerlendirdi. Türkiye'de çok sayıda Avrupalı şirket olduğu, Avrupa'da da Türk nüfusun yatırımları olduğu hatırlatıldı. Erdoğan'ın varlığının, seçimin ardından her iki taraf için de büyük bir ekonomik çıkar sağlayacağı yorumu yapıldı.

TRTHaber