'Ben sadece genç evlilik yapmış olan ailelerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladım'

Twitter hesabından paylaştığı mesajda çocuk evliliği ve Elazığ depremi ifadesini kullanmadığını belirten Prof. Dr. Bedri Gencer, "Ben sadece genç evlilik yapmış olan ailelerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladım. Eski Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül evlendiğinde kendisi 30 eşi de 15 yaşındaydı. Yasalara göre o da suçlu duruma düşüyor. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

Gündem 30.01.2020 - 14:40 30.01.2020 - 14:40 Bülent Deniz

Sosyal medya hesabı twitterda paylaştığı, "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, Ebola virüsü. Avustralya, Çin gayretullaha dokundu, azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah'ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı." mesajı ile sol çevrelerin hedefi haline gelen Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer, yeniakit.com.tr'ye konuştu. "Bazı çevreler genç yaşta örf ve adetlerimizle İslam'a göre meşru evlilikleri 'çocuk evliliği' olarak çarpıtıyor." diyen Prof. Gencer, "Twitter hesabımdan paylaştığım mesaj aslında çok açık. Ben asla çocuk evliliği ya da pedofili savunması yapmadım. Sadece genç evlilik yapmış olan ailelerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladım. Onlara tecavüzcü damgası vurmanın bedelinin ağır olacağını söyledim." ifadelerini kullandı.

'Tartışmak ve linç etmek ayrımını iyi yapmalıyız'

Mesajını bir dalgınlık sebebi ile Elazığ depreminin yaşandığı gün paylaştığını belirten Prof. Gencer, "Mesajımı paylaştığım gün Elazığ depreminin olduğunu sonradan farkettim ve paylaşımımı sildim. Mesajımı sildiğim an da hedef gösterildim. Bugün Taha Akyol gibi tecrübeli bir gazeteci bile maalesef çok açık olan mesajımı çarpıtarak algı operasyonu yaptı. Tartışma ve linç ayrımını iyi yapmamız gerekiyor. Ömrünü bilime adamış bir kişi, tartışmak yerine çarptırılan bir tweet mesajı ile linç ediliyor. Bu bir ülkenin çöküşünün alametidir." diye konuştu.

'Çocuklar yasalar eli ile babasız bırakılıyor'

Genç evlilik yapmaları sebebi ile çocukların yasa eli ile babasız bırakıldığına dikkat çeken Prof. Gencer, "İnsanlar Hazreti Adem'den beri evlilik yapıyorlar. Kadının doğası tamamen değişti mi ki bu yasal olarak tespit edildi. Anadolu'da insanların yıllardır evlendiği yaşlar belli. Günümüzde şehirlileşmiş toplumlarda evlilik yaşı yükseldi. Bunun farkındayız ama genç yaşta evlilik yapmış olanları mağdur etmemeliyiz. Ben mesajımda örf ve adetlerimiz ile İslam'a göre meşru evlilik yapmış ancak babalarından yasa eli ile ayrılmış çocukların ahının tutacağını vurgulamak istedim." şeklinde konuştu.

Genç evlilik yapmış binlerce çifte zulmedildiğini hatırlatan Prof. Gencer, şöyle konuştu:

"Genç evliliğin toplumda bilinen en etkin örneklerinden birisi eski Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül. Evlendiğinde kendisi 30 eşi de 15 yaşındaydı. Yasalara göre o da suçlu duruma düşüyor. Genç evlilik mağdurlarının binlerce örneği var. Adam yıllar önce evlenmiş çocuk sahibi olmuş. Hatta eşi ile resmi nikah da kıymış ama bugün cezaevinde. Onu 'Çocuğa yönelik cinsel taciz.' suçlaması ile hapsediyorlar. Şimdi bu baba hapse girmesine sebep olan yasalara ve bu yasaları yapanlara beddua etmez mi?"

'Yasal ve meşru çatışması yaşıyoruz'

Söz konusu yasanın geçmişe yönelik işletilmemesi gerektiğini hatırlatan Prof. Gencer, sözlerine şöyle devam etti:

"Yasa yürürlüğe girdikten sonra insanlar sorumlu olur ve genç evlilik yapmazlar ancak bu yasayı geriye dönük işlettiğimizde aileleri meşru yollarla evlenen çiftleri mağdur ediyoruz.

Biz bu yasa ile yasal ve meşru çatışması yaşıyoruz. Belediye nikahı yasal, imam nikahı meşru. Buradaki çatışmanın hukuki sonuç doğuran bir hale gelmesi ise büyük bir sıkıntı."

Yeniakit

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@