Berat Albayrak, AK Parti MKYK'da yer almadı

Üye sayısı 75'e yükselen AK Parti MKYK'sında Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak'ın yer almaması dikkat çekti. Listede sürpriz isimler yer aldı.

Siyaset 24.03.2021 - 17:41 24.03.2021 - 17:41

AK Parti yeni yönetim kadrolarını belirliyor. Ankara Spor Salonu'nda yapılan 7. Olağan Büyük Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tek aday olarak girdiği seçimde altıncı kez genel başkan seçildi. Kongrede 50 kişilik MKYK üye sayısı 75’e yükseltildi ve mevcut MKYK'daki 21 isim listede kendine yer bulamadı.

BERAT ALBAYRAK'IN OLMAMASI DİKKAT ÇEKTİ

AK Parti üst düzey yönetiminde yer alacağı söylenen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın olmaması dikkati çekti. Albayrak'ın yeniden kabineye ya da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak göreve dönebileceği de iddialar arasında yer alıyordu.

ZENGİN VE ÜNAL DEĞİŞİMİ

AK Parti Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mahir Ünal ve  partinin önemli isimlerinden olan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da listede yer almayan isimler arasında yer aldı. Ayasofya Başimamı Mehmet Boynukalın'la yaşadığı polemiğin ardından sessizliğini koruyan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise MKYK listesinde yer aldı. Zengin'in MKYK'ya çekilmesi, AK Parti Grup Başkanvekilliği'nde de değişikliğe gidileceğii sinyalini verdi. MKYK'da yer almayan ve listeye Erdoğan'la birlikte son halini verdiği bilinen isimlerden Mahir Ünal'ın Zengin'in yerine AK Parti TBMM Grubu'na gireceği iddialar arasında.

YILDIRIM'A YENİ GÖREV

MKYK'da yer almayan Elvan'ın Bakanlık görevine devam edeceği için MKYK'da yer almadığı değerlendiriliyor. Kongrede tüzük değişikliğiyle Genel Başkanvekilliği de 2'ye çıkarıldı. Mevcut AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un yanına MKYK'da da yer alan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın getirileceği öğrenildi. 

KÜLÜNK LİSTEYE GİRDİ

MKYK listesinde eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk’ün olması da dikkat çekti. Yeni MKYK’da eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da yer alıyor.  Listede yer alan isimlerden birisi de Mücahit Birinci oldu. Birinci, eski Beylükdüzü AK Parti Meclis Üyesi olarak görev yapmıştı. Birinci, sıklıkla gündeme İBB’nin yöneticileriyle girdiği tartışmalarla geliyor. 

ŞAMİL TAYYAR SÜRPRİZİ

AK Parti’nin eski Milletvekili Şamil Tayyar da bugünkü listede kendisine yer buldu. Tayyar, daha önce AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 8 Haziran 2020’de yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini kaydeden Tayyar, “Birlikte görev yaptığım Tanıtım ve Medya Başkanımız Mahir Ünal’la istişare sonucunda ‘yardımcılık’ görevinden ayrıldım. Nasip olursa mesleğime dönüyorum. Aktif siyaseti bırakıyorum. Bize güvenen tüm dostlara sevgi ve muhabbetle” ifadelerini kullanmıştı. 

Mevcut Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda yer alan ancak yeni listede yer almayan isimler şöyle oluştu:

Ahmet Arslan

Ahmet Sorgun

Ahmet Tan

Cevdet Yılmaz

Erol Kaya

Eyüp Özsoy

Gökçen Özdoğan Enç

Harun Karacan

Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

Hatice Merve Tatar

İffet Polat

Lütfi Elvan

Mahir Ünal

Mehmet Akif Kalaycı

Metin Yavuz

Mustafa Ataş

Mahmut Atilla Kaya

Osman Nuri Gülaçar

Tuğba Işık Ercan

Yavuz Subaşı

Zehra Taşkesenlioğlu

Mevcut yönetimde olmayan ancak yeni MKYK listesinde yer alan isimler şöyle:

Abdurrahim Fırat

Abdurrahman Kurt

Ahmet Büyükgümüş

Ahmet Gündoğdu

Alaattin Parlak

Ayşe Böhürler

Bayram Şenocak

Behiye Eker

Bekir Bozdağ

Belgin Uygur

Binali Yıldırım

Burhan Kayatürk

Burhan Sakallı

Cem Şahin

Cüneyt Yüksel

Emre Ete

Fatma Güldemet Sarı

Haluk İpek

Hasan Sert

İsa Sinan Göktaş

İsmail Cenk Dilberoğlu

Lütfiye Selva Çam

Mehmet Ali Zengin

Mehmet Kasım Gülpınar

Mehmet Nil Hıdır

Menderes Türel

Metin Külünk

Metin Tarhan

Mustafa Şen

Mücahit Birinci

Nurcan Dalbudak

Ömer İleri

Özlem Zengin

Resul Kurt

Seda Sarıbaş

Seven Sıvacıoğlu

Sevgi Yiğit

Sumru Altuğ

Sunay Karamık

Şamil Tayyar

Şaziye Gündüz

Şebnem Koçakelçi

Tahir Akyürek

Tuba Vural Çokal

Türk İslam Karakoç

ZENGİN DE LİSTEDE

AKP’nin yeni MKYK’sında AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de yer aldı. Zengin, Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın’la girdiği tartışmayla gündeme gelmişti. Özelm Zengin, Boynukalın’ın açıklamalarının ardından, “Herkes kendi işini yapmalı” çıkışında bulunmuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@