Türkiye'nin dış temsilciliklerinde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen 15 Temmuz etkinliği, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Büyükelçi Ahmet Başar Şen, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz FETÖ'cü hain darbe teşebbüsünün bertaraf edilmesinde en büyük payın Türk halkına ait olduğunu belirterek, "15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişimi, aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bozguna uğratılmıştır." dedi.

15 Temmuz destanının bir demokrasi zaferi olduğunu vurgulayan Şen, bu vesileyle 15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak andıklarını dile getirdi.

Büyükelçi Şen, hain saldırıdan bu yana geçen altı yılda devletin temel önceliklerinden birinin yurt içinde ve yurt dışında FETÖ’yle mücadele olduğunun altını çizerek, "FETÖ, yurt içindeki yapısının giderek zayıflaması sonucunda yurt dışı faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamış; bu durum Türkiye dışındaki FETÖ yapılarıyla mücadeleye daha da önem kazandırmıştır. FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele, mensubu olmaktan gurur duyduğum Dışişleri Bakanlığımızın en öncelikli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürmektedir." ifadelerini kullandı.

Yabancı muhataplarıyla yaptıkları temaslarda, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği diğer ülkeler için de güvenlik tehdidi olduğunu ve adeta bir istihbarat ve uluslararası suç örgütü gibi çalıştığını somut örneklerle anlattıklarını aktaran Şen, FETÖ terör örgütünün yurt dışındaki hareket alanının daraltılması, mensuplarının adaletten kaçmalarının engellenmesi amacıyla idari tedbirler ve adli süreçlerin de devreye konulduğunu hatırlattı.

Başar Şen, FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasının önde gelen elebaşılarına yönelik olarak Türkiye’de açılan soruşturmalar kapsamında, bu kişilerin bulundukları ülkelere, iade taleplerinin iletildiğini ifade ederek, "FETÖ terör örgütünün yurt dışı yapılanmasında görev alan ve örgüte finansman sağlayan kişi ve kuruluşlar hakkında malvarlıklarının dondurulması talep edilmiştir. Yurt dışındaki FETÖ iltisaklı eğitim kurumlarının kapatılması, FETÖ unsurlarından arındırılması ve Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine yönelik girişimlerimiz de devam etmektedir. Bu taleplerimiz FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasının güçlü olduğu ülkelerden biri olan Almanya’ya da iletilmektedir." diye konuştu.

Rusya'ya 'Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın' uyarısı Rusya'ya 'Bir Çernobil vakası daha yaşanmasın' uyarısı

Şen, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Asya Parlamenterler Asamblesi'nin KKTC’ye ilaveten, Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin, FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımladığına dikkati çekti.

NATO Madrid Zirvesi marjında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki görüşme sonucunda üçlü mutabakata varıldığını kaydeden Şen, "Anılan mutabakatla İsveç ve Finlandiya’nın, ülkemizin milli güvenliğini hedef alan tehditlere karşı tam destek vereceği ve bu kapsamda, PYD/YPG’nin yanı sıra FETÖ’ye de destek sağlamayacakları kayda geçirilmiştir. Çabalarımız, yurt dışındaki örgüt üyeleri üzerindeki baskıyı artırmış, örgütün yurt dışı yapılanmasında ve manevra alanında bir daralma yaşanmıştır. FETÖ’nün yurt dışındaki yapılanmasıyla mücadele çalışmalarımız şüphesiz kararlılıkla sürdürülecektir." dedi.

Program sonunda İletişim Başkanlığı ve AA'nın katkılarıyla 15 Temmuz 2016'da akim bırakılan darbe girişimi sırasında yaşananları aktaran fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı.

Öte yandan Berlin Başkonsolosluğunca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bisiklet turu düzenlendi.

Başkonsolos Olgun Yücekök, 15 Temmuz'un Türk milletinin demokrasisine sahip çıkışının önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, bu yıl ki mottolarının, "Türkiye aşkına demokrasi uğruna" olduğunu ifade etti.

Fransa

Fransa'nın başkentinde Paris Büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlik, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Paris Büyükelçisi Ali Onaner, yaptığı konuşmada, katılımcıları 15 Temmuz 2016 gecesi yaşadıklarını yeniden hatırlamaya ve bu hatıraları o günlere dair bilgisi olmayan gençlerle paylaşmaya davet etti.

Geceye dair fotoğrafların da sergilendiği etkinliğe yaklaşık 80 kişi katıldı.

- Roma'da 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı

İtalya'nın başkenti Roma'da Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile İletişim Müşavirliğinin katkılarıyla 15 Temmuz 2016'da akim bırakılan darbe girişimi sırasında yaşananları aktaran fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı.

Kültür ve Tanıtma Müşaviri Haluk Söner ile İletişim Müşaviri Murat Pazarbaşı'nın ev sahipliği yaptığı serginin açılışında, 15 Temmuz şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Serginin açılışına, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ile Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Gücük, serginin açılışında yaptığı konuşmada, "Yurt dışında FETÖ'ye karşı farkındalığın daha artırılması konusunda siyasi mahiyetteki girişimlerin yanı sıra enformasyon faaliyetlerinin de büyük önemi bulunuyor." dedi.

Görsel iletişimin gücüne vurgu yapan Gücük, "İşte, bugün açılışını yaptığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisinin, 15 Temmuz hain darbe girişiminin bazen kelimelerle izah etmekte güçlük yaşadığımız vahametinin, bu defa görsel bir şekilde İtalyan kamuoyunda daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasimizi savunma pahasına hayatlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyor ve kendilerini saygıyla anıyorum." diye konuştu.

Kısa video gösterimi yapılan açılışın ardından büyükelçiler ve konuklar sergiyi gezdi.

 Bükreş

Büyükelçilik himayesinde, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü desteği ve Maarif okulu ev sahipliğinde gerçekleştirilen anma etkinliğine Romen devlet erkanı ve vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Füsun Aramaz, 15 Temmuz 2016 tarihinde, devletin ve kurumların içine planlı bir şekilde yerleştirilen suç şebekesinin gerçek yüzünün ortaya çıktığını belirterek çağdaş devlet ve toplum düzenleri içinde benzerlerine az rastlanacak bir sivil direniş örneği yaşandığını kaydetti.

Aramaz, FETÖ'nün devleti, anayasal düzeni yıkmak suretiyle tamamen ele geçirme emeline ulaşmak için alenen terörizme başvurmaktan çekinmediğini ifade etti.

Konuşmanın ardından kürsüye gelen Maarif okulu öğrencileri günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudular.

Etkinlik kapsamında ayrıca, Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesinde çektiği karelerden oluşan fotoğraf sergisi düzenlendi.

 Köstence'de fidan dikimi etkinliği

Romanya’nın Köstence kentinde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Köstence YEE’nin destekleriyle Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu konutunda, yerel makam temsilcileri, vatandaşlar ve soydaşlar ile bir araya geldi,15 Temmuz şehitleri ve gaziler, saygı, rahmet ve minnetle anıldı.

Ayrıca TİKA'nın katkılarıyla yapılan Köstence yeni Müslüman mezarlığında "15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anısına Fidan Dikimi" etkinliği gerçekleştirildi.