Beyrut'ta ki patlamaya bir de bu açıdan bakın!

Lübnan'daki patlama dünyada oldukça büyük etki yarattı. Birçok teoriler üzerinden patlamanın nedenleri araştırılırken, Yazar Mustafa Güldağı Twitter hesabından bir dizi paylaşımlar yaparak, olaya görülmeyen yüzünden yaklaştı. İşte Güldağı'nın o paylaşımları.

Gündem 06.08.2020 - 22:30 06.08.2020 - 22:30

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta gerçekleşen patlama, tüm dünyada infial yarattı. Patlamanın ardından yerel halkın çektiği videolar izleyenlerin gözünü oldukça korkutmuştu.

Yine patlama görüntülerinden yola çıkarak gerek Türkiye, gerek tüm dünyada patlama üzerinden teoriler üretilmeye ve bu teoriler etrafından olay derinden araştırılmaya başlandı.

Yazar Mustafa Güldağı'nın kendi Twitter hesabından yaptığı bir dizi paylaşım ise adeta olaya görülmeyen bir yüzden yaklaştı.

TÜRKİYE VE RUSYA

Güldağı Rusya ve Türkiye başlığını verdiği paylaşımlarına şu ifadeler ile başladı: "Geçen haftalarda Rusya'da sessizce bir referandum yapıldı. Evet çıktı ve 2036'ya kadar Putin'in başta kalabilmesi sağlandı. Koltuk için mi? Hayır. Rus derin devleti otorite boşluğunu engelledi. Yayılıma devam için prestijli kartı Putin'i korudu." dedi.

PUTİN VE LAVROV 2000'Lİ YILLAR İÇİN HAZIRLANDI!

Lavrov'un Rusya'yı Akdeniz'e indiren adam olduğunu söyleyen Güldağı, "Putin ve Lavrov 2000'li yıllar için hazırlandı. Dışişleri Bakanı Lavrov Moskova Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde okudu.Rusya'da Uluslararası İlişkiler mezun olan her öğrenci devletin belirlediği zaman kadar bir ülkeye gidip dışişleri bakanlığında çalışmak zorunda. 1972'de genç Lavrov da Sri Lanka'ya gönderildi. Sri Lanka Hint Okyanusu'ndadır. Lavrov Hint okyanusundaki tüm faaliyetleri raporlayıp analiz edip Rusya'ya gönderiyordu. Lavrov Rusya'yı sıcak denizlere nasıl indireceğinin planını ta o zamandan yapmıştı.Unutmayın, Lavrov şuan Rusya'yı Akdeniz'e indiren adamdır. Genç Lavrov'a ardından Rusya Dışişleri bakanlığında başka görevler verildi. Sonra Rusya BM temsilcisi oldu. Artık iyice pişmiş ve göreve hazır hale gelmişti. 2004'te Dışişleri Bakanı yapıldı." ifadelerini kullandı.

Güldağı sözlerine şöyle devam etti: "Putin gençliğinde istihbaratta yetiştirilirken Lavrov ise dış işlerinde pişiriliyordu. Rus derin devleti 2000'li yıllar için 2 yetişmiş ve etkili kartını sahaya sürdü: Putin ve Lavrov. Sovyetlerin dağılmasıyla içine kapanan Rusya artık açılma politikasına tekrardan geçecekti.Unutmayın! Putin, Rus istihbarat teşkilatına girdiğinde daha 20 yaşından küçüktü. İstihbarat görevlisi olarak gitmediği yer kalmadı. 20 yaşındayken bir süre Türkiye'de çalıştı.1998'de istihbaratın başkanı olacaktı. Daha sonra ise Rusya lideri. İstihbarattan Rusya liderliğine..."

TÜRK DERİN DEVLETİ 'ORDU'YA, RUS DERİN DEVLETİ 'İSTİHBARAT'A, AMERİKAN DERİN DEVLETİ 'SERMAYE'YE BAĞLIDIR!

Yazar Güldağı "Derin Devlet" kavramını ön plana çıkardığı bu bölümde şu cümleleri kullandı: "Rus Derin devleti "istihbarat" odaklıdır. Ordu,devlet,bürokrasi, ekonomi,eğitim,hukuk istihbarata bağlıdır. Amerika derin devleti "sermaye" sahiplerine bağlıdır. Yani Rockefeller'e. Türk Derin Devleti daha çok "orduya" bağlıdır. İsrail derin devleti istihbarata bağlı:MOSSAD."

DAMARLARIMIZDA TEMİZ 'ERMENİ' KANI AKIYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un anne tarafından Rus, baba tarafından Ermeni olduğuna vurgu yapan Güldağı, "2005 tarihinde Rus-Ermeni Üniversitesi'nde öğrencilerin sorduğu soruya “Damarlarımda temiz Ermeni kanı akıyor” şeklinde cevap vermişti. Lavrov Rusya'daki Ermeni lobisini büyütüp faaliyetlerini artırdı. Forbes dergisinin Nisan 2019’da yayımladığı Rusya’nın en zengin 200 kişisi listesine Ermeni asıllı sekiz iş adamı girmiştir. Bu iş adamları anavatanları Ermenistan ile yakın ilişkilerini devam ettiriyor. Ermeni lobisine ciddi katkı sağlamaktadır. Hepsi Lavrov'un kontrolündedir." dedi.

RUSYA AFRİKA'YA BÜYÜK BİR AÇILIM BAŞLATTI

Güldağı Rusya'nın Doğu Akdeniz savaşında etkili olmak için Afrika'yı önemsediğine vurgu yaparak, son yıllarda orada yaptığı stratejileri gün yüzüne çıkardı.

Güldağı, "Rusya ile Libya,Suriye ve Akdeniz'de karşı karşıya geldik. Rusya Türkiye'yi oyalayıp meşgul etmek için Azerbaycan'da yeni bir cephe açıyor. Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısının bir sebebi de bu.Rusya Türkiye'nin enerjisini Ermenistan ve Azerbaycan bölgesinde emmek istiyor. 2019'da Rusya'da büyük ve çok önemli Rusya-Afrika Zirvesi gerçekleştirildi. Zirve gösterişli bir açılış töreniyle başlatıldı. Putin, Afrika ülkeleriyle askeri, teknolojik ve enerji iş birliğini arttıran anlaşmalar yaptı. Rusya Afrika'ya büyük bir açılım başlattı. Bunun yanı sıra Rusya, günümüzde Uganda, Ruanda, Mozambik ve Angola da dâhil olmak üzere 20 Afrika ülkesine silah ihracatı gerçekleştirmektedir. Rusya Afrika'daki en büyük silah satıcısıdır. Ayrıca Afrika ordularında Rusya'da eğitilmiş askerler görev yapmakta. Rus "Wagner Group" özel askerî şirketi Afrika'da etkili. Wagner’in paralı askerleri ve siyasi danışmanları, çeşitli doğal kaynakları çıkarma hakkı karşılığında Afrika ülkelerindeki yöneticilere güvenlik ve siyasi danışmanlık hizmetleri vermektedir. Rusya Afrika'yı kuşatıyor." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Yazar, "Günümüzde Wagner yaklaşık 10 Afrika ülkesinde faaliyet gösteriyor: Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Sudan, Libya, Madagaskar, Angola, Gine, Gine-Bissau, Mozambik, Zimbabve ve Orta Afrika Cumhuriyeti.Amaç istihbarat ve Rus hakimiyeti sağlamak." dedi.

TÜRK DERİN DEVLETİ: "İSLAMİ-OSMANLICI" KARTINI OYNADI

Türk Derin Devletinin 'sol jargonla' afrika ve İslam dünyasına etki edemeyeceğini ve bu yüzden İslami-Osmanlıcı kartını oynadığı söyleyen Güldağı, "Türk Derin Devleti Afrika ve İslam dünyasına açılıp yayılarak üsler kurmak için İslami-Osmanlıcı kartını oynadı, sahaya sürdü: Recep Tayyib Erdoğan. Devlet tarafından etrafı korumaya alındı. Kimi düşman gibi görünüp koruyor kimi dost olarak. Ayasofya'yı cami yapmak da devlet desteğiyleydi. Bu ancak Erdoğan ile yapılabilirdi. Ayasofya ile dünya fay hatlarını titretip Türkiye'nin atılıma devam edeceğinin mesajını verdik. Türkiye 90 senedir şartlar gereği içine kapanıp savunmada kaldı. Artık açılma vaktiydi. Akdeniz, Afrika, Ortadoğu'ya.Devlet belirlediği en uygun adamı sahaya sürdü.Siz Sayın Erdoğan'ın devlet desteği olamdan kendiliğinden önünün açılıp yükseldiğini mi sanıyorsunuz.Güldürmeyin."

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Meclisi'nde konuşma yaptı. Vekiller, Erdoğan'ı meclisin girişinden konuşma yapacağı kürsüye gelene kadar tekbir getirdi, Erdoğan'ı lider ilan ettiler. Sudan'da askeri, istihbari ve kültürel yayılma başlattık. Somali, Libya ve Katar'da da üs kuruldu. Libya Osmanlı döneminde Afrika'nın miftahı olarak adlandırılırdı. Yani Afrika'nın anahtarı. Anahtarı ele alıyoruz. Bu, başta Fransa ve diğer sömürgeci güçleri rahatsız etti. Ortada devlet var şahıslara çok takılıyorsunuz." dedi.

OTORİTE BOŞLUĞU OLAN KAYBEDER

Önümüzdeki süreçlerde otorite boşluğu olan devletin kaybedeceğini ve devletin kısa ve orta vadede otoritesini korumak için 'Başkanlık Sistemi'ne geçtiğini söyleyen Güldağı sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

"Devlet kritik zaman ve şartlarda uygun lideri belirleyip öne çıkarır. Halk da seçer. Devletin ebedi düşmanı ve dostu yoktur. Menfaat, pazarlık ve şartlara uygun ileri geri adımlar vardır. Devlet yönetmek dernek yönetmeye benzemez.ABD'ye hizmet eden 2000 düşünce kuruluşu var. Onlar aklını kullanırken biz aklımızı ideolojik kavgalarda kemirdik tükettik. Hükümet ve liderler devletin günah keçisidir. Devlet politika belirler hükümet uygular. Başarısız olursa suç hükümete kalır."

Habervakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@