Batı Kudüs'te İsrail Başbakanı Yair Lapid ile bir araya gelen ABD Başkanı Biden, İsrail-Filistin sorununun çözümüne ilişkin "İsrail; bağımsız, demokratik ve Yahudi bir devlet olarak kalmalıdır. Bunu sağlamanın da en iyi yolu, her iki halkın yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli bir çözümdür" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, resmi ziyaret için gittiği İsrail'de Başbakan Yair Lapid ile bir araya geldi.

Batı Kudüs'te gerçekleşen buluşmada ABD ile İsrail arasında Kudüs Müşterek Stratejik Ortaklık Deklerasyonu'nu imzalayan ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

"DÜNYADAKİ TEK YAHUDİ DEVLETİNİ YOK ETMEK İSTİYORLAR BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Biden'a hitaben, İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı "diplomasinin işe yaramayacağını" belirten İsrail Başbakanı Yair Lapid, "Dünyadaki tek Yahudi devletini yok etmek istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğimiz. Kelimeler onları durduramayacak. Sayın Başkan, diplomasi onları durduramayacak. İran'ı durduracak tek şey, nükleer programlarını geliştirmeye devam ederlerse özgür dünyanın güç kullanacağını bilmektir. Onları durdurmanın tek yolu, masaya güvenilir bir askeri tehdit koymaktır." açıklamasında bulundu.

“İran rejiminin dünyayı aldatmaya devam ederse ağır bir bedel ödeyeceğini" savunan İsrail Başbakanı, "Orta Doğu'da artık bir alternatifimiz var. Büyüyor ve güç kazanıyoruz. Barışa inanan ılımlı ülkelerle ittifaklar oluşturuyoruz." dedi.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İSRAİL İÇİN GÜÇLÜ BİR DEMOKRATİK STATÜNÜN GARANTİSİDİR"

Lapid, İsrail-Filistin sorununa ilişkin "iki devletli çözüm" konusundaki tutumu hakkında "İki devletli çözüm hakkında pozisyonumu değiştirmedim. İki devletli çözüm, Yahudi çoğunluğu olan İsrail için güçlü bir demokratik statünün garantisidir." diye konuştu.

ABD Başkanı Biden ise Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşa işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e tepki gösterdi.

ABD'de kimyasal sızıntı! Yol kapatıldı ABD'de kimyasal sızıntı! Yol kapatıldı

"PUTİN'İN SALDIRISI BARIŞ İÇİN BİR MEYDAN OKUMA, UKRAYNA'NIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

ABD'nin Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Biden, "Putin'in Ukrayna'ya saldırısı, dünyanın her yerinde barış ve istikrar için bir meydan okumadır. Putin'in savaşı stratejik bir başarısızlık olmalı ve özgür dünya, Ukrayna'nın demokrasiye ulaşmasına yardım etme kararlılığımızı desteklemelidir. ABD, Rus şiddeti tarafından harap olan ve yerlerinden edilen Ukrayna ve Ukraynalıları desteklemeye devam edecektir." diye konuştu.

"İRAN'IN NÜKLEER GÜÇ OLMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

İran'ın nükleer faaliyetlerine de değinen Biden, "İran'ın nükleer güç olmasına asla izin vermeyeceğiz. Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ve bölgede, teröre destek veren balistik füze programı ve Hizbullah gibi teröristlere, uzantılarına silah aktarılması gibi İran'dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

"İSRAİL YAHUDİ BİR DEVLET OLARAK KALMALI"

İsrail ile Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Biden, "İsrail; bağımsız, demokratik ve Yahudi bir devlet olarak kalmalıdır. Bunu sağlamanın da en iyi yolu, her iki halkın yan yana barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli bir çözümdür." diye konuştu.

"İSRAİL'DEN DOĞRUDAN SUUDİ ARABİSTAN'A UÇAN İLK AMERİKAN BAŞKANI OLACAĞIM"

İsrail ve Filistin'den sonra Orta Doğu turunun ikinci ayağı olan Suudi Arabistan'a gideceğini kaydeden Biden, "Yarın İsrail'den doğrudan Cidde'ye, Suudi Arabistan'a uçan ilk Amerikan Başkanı olacağım. Bu, önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Yarın Suudi liderliği ile görüşmemde doğrudan bir mesaj taşıyor olacağım: Tüm bölgeye ve açıkçası tüm dünyaya barış ve daha istikrarlı olağanüstü fırsatlar getirecek bir mesaj." dedi.

Biden, Suudi Arabistan ziyaretinde İsrail ile Suudi Arabistan arasında normalleşme sağlanması ihtimaline ilişkin bir soruyu ise "İyimserim." şeklinde yanıtladı.

İsrail temasları kapsamında bugün Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'la görüşecek olan ABD Başkanı Biden'a "İsrail Cumhurbaşkanlığı Onur Nişanı" takdim edilecek. Biden ayrıca muhalefet lideri Binyamin Netanyahu ile de bir araya gelecek.