banner30

banner29

ABD'de insanlara çip takılmaya başlandı

ABD'de bulunan Wisconsin şirketi dün itibariyle 50 çalışanına dijital çip taktırdı. Yaklaşık iki yıldır da İsveç'te bir firma insanlara çip yerleştiriyor. İnsanlar neden çip taktırıyorlar ve bu ne anlama geliyor? Detaylar haberimizde.

Bilim, Teknoloji 21.04.2020, 00:38
ABD'de insanlara çip takılmaya başlandı

Dijital rekabet ve yapılabilecek potansiyeli olan teknolojiler artık sınır tanımıyor. Bir dönem bilim kurgu filmlerine konu alan çipli insanlar gerçek olmaya başladı. İsveç merkezli Epicenter isimli bir şirket geliştirdiği bir çip teknolojisiyle ülke gündemine oturmuştu. Bir pirinç tanesi ile benzer boyutta olan mikroçip, el derisinin altına şırınga aracılığıyla yerleştiriliyor.

Önceki gün ABD'de benzer bir olay yaşandı. ABD'de bulunan Wisconsin şirketi dün itibariyle 50 çalışanına dijital mikroçip taktırdı. İnsanların derialtlarına yerleştirilen bu mikroçiplerle kapı açılabilecek, işyerindeki bir bilgisayara parola girmeden giriş yapılabilecek. ATM'den kartsız işlem yapabilecek.

Winconsin şirketi CEO'su Patrick Mcmullan yaptığı açıklamada ise bu sistemi tüm topluma yaymayı amaçladıklarını söyledi. Mikroçipler radyo frekanslarını kullanarak diğer cihazlar ile iletişime geçebiliyor. 

İnsanların bu durumda mikroçiplerle tek bir merkezde bir veri olarak toplanacak olması ise endişelendiriyor. Deri altına yerleştirilen çiplerin kullanıcılar tarafından bilinmeyen özellikleri de olabilir. Yapılan açıklamalarda ise takılan çiplerin geri çıkartılabileceğine dair bir bilgi yer almıyor.

Yorumlar (1)
Sedat telli 12 ay önce
Bana ciğer söyle
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?