Amerika'da Tiktok yasaklandı! Güvenlik tehdidi...

ABD ordusu, 'TikTok' adlı video uygulamasının askerler tarafından kullanılmasını yasakladı. Yasağa gerekçe olarak da güvenlik tehdidi gösterildi.

Amerika'da Tiktok yasaklandı! Güvenlik tehdidi...

ABD ordusu, Çin'in sahip olduğu 'TikTok' isimli uygulamanın ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu gerekçe göstererek ordu içinde kullanılmasını yasakladı.

Ordu sözcüsü Teğmen Col Robin Ochoa yaptığı açıklamada: "16 Aralık'ta gönderilen TikTok'u potansiyel güvenlik riski olarak tanımlayan bir siber farkındalık mesajı aldık. Mesaj, çalışanların kişisel bilgilerini korumak için yapmaları gereken işlemleri yönlendiriyor. Telefonlarımızın olağan dışı izlenmesine dikkat çekerek uyarıda bulunuyor. Kişisel bilgilerinizin açığa çıkmaması için TikTok uygulamasını kaldırın." ifadelerini kullandı.

Uygulamanın geçen yıl 750 milyondan fazla indirildiği, aynı dönemde Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat uygulamalarına nazaran on milyonlarca daha fazla indirme yapıldığı dikkat çekti. Sensor Tower şirketi ise yaptığı bir açıklamada, TikTok'un indirilmesinde önceki yıla göre %33'lük bir artışın olduğunu belirtti.

TİKTOK''TAN CEVAP GELDİ

TikTok iddialara ABD'deki tüm kullanıcı verilerini ABD'de depoladığını ve Singapur'da yedeklediğini vurgulayarak cevap verdi.

Şirket yaptığı açıklamada ayrıca, “Veri merkezlerimiz tamamen Çin'in dışında bulunuyor ve hiçbir veri Çin yasalarına tabi değil. Ayrıca, siber güvenlik politikalarına, veri gizliliği ve güvenlik uygulamalarına bağlı kalmaya odaklanmış özel bir teknik ekibimiz var." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5