banner29

Bakan Varank açıkladı! Uzaya Türk kozmonot göndereceğiz...

Hürriyet yazarı Eray Görgülü, bugünkü yazısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Rusya'ya Türk kozmonot gönderme teklifiyle ilgili olarak "Şu anda Uzay Ajansı başkanımız ön görüşmelere başladı" dediğini aktardı.

Bilim, Teknoloji 14.09.2019, 11:39
Bakan Varank açıkladı! Uzaya Türk kozmonot göndereceğiz...

Hürriyet gazetesi yazarı Eray Görgülü, bugünkü yazısında gazetenin Ankara bürosuna konuk olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'la gerçekleştirdikleri görüşmeyi aktardı. 

Düzenlenen görüşmede Varank'ın Rusya'nın Türkiye'ye yaptığı 'kozmonot' teklifine değindiğini aktaran Görgülü şu ifadelere yer verdi:

"Rusya'nın uzaya Türk kozmonot göndermek için güzel bir teklifi olduğunu belirten Varank şöyle devam etti: 'Uzaya insanlı erişimi, Türkiye açısından önemli bir atılım olarak görüyorsak, bu konuda gerekli adımları atacağız. Şu anda Uzay Ajansı başkanımız ön görüşmelere başladı. Genel fotoğrafı çektikten sonra kararımızı vereceğiz. 26 Eylül’de Türkiye’de BM Uzay Hukuku ve Politikalar Konferansı düzenlenecek. Uzay, çok yeni bir alan. Bu alanda bir hukukun oluşturulması, politikaların oluşturulması, her ülkenin uzayda hakkını alabilmesi, dışlanmaması önemli bir konu. Türkiye, kendi uydusu olan bir ülke. Sizin yörünge haklarınız var, bunu takip etmezseniz kim hakkınızı koruyacak.'"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?