banner5

banner29

Bakan Varank: 'Ankara, sağlık teknolojisinde merkez üs haline gelecek'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ankara'da 'Sağlık Teknolojileri Vadisi' kurma hedefimiz var. Ankara'yı sağlık teknolojileri geliştirmede merkez şehirlerden biri yapacağız" dedi.

Bilim, Teknoloji 08.03.2020, 19:30
Bakan Varank: 'Ankara, sağlık teknolojisinde merkez üs haline gelecek'

Varank, Etimesgut Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen AK Parti Etimesgut 7'nci Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Varank, burada yaptığı konuşmada, "Ankara'da 'Sağlık Teknolojileri Vadisi' kurma hedefimiz var. Ankara'yı sağlık teknolojileri geliştirmede merkez şehirlerden biri yapacağız." ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin sadece 18 yıllık bir yürüyüşün temsilcisi değil, mazisi yüzlerce yıla dayanan kutlu bir davanın son temsilcisi olduğunu belirten Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'yi büyüttüklerini, milletin refahını artırdıklarını söyledi.

Varank, bazı çevrelerin bunu çok gördüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

"Türkiye kendi içine kapansın, küçük sorunlarla oyalansın, kafasını kaldırmasın, kendine verilenle yetinsin dediler. 90 yıllık problemleri, kronikleşmiş sorunları çözdüğümüzde, prangalarımızdan kurtulduğumuzda hemen birileri peydahlandı. Biz koşmaya çalışırken, paçamızdan tutup aşağı çekmeye çalışanlar oldu. 7 Şubat MİT krizi, Gezi Parkı kalkışması, 17-25 Aralık yargı darbesi, MİT tırlarının durdurulması, 6-7 Ekim hadiseleri, Güneydoğu'daki hendek olayları, 15 Temmuz hain darbe girişimi işte bunların her biri büyük Türkiye yürüyüşünü durdurma girişimleriydi. Allah'a hamd olsun tüm bu badireleri Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle, milletimizin desteğiyle atlatmayı başardık."

"TÜRKİYE'NİN İZNİ DIŞINDA ADIM ATILAMAYACAĞINI TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİK"

Türkiye'nin başına çorap örmek isteyenlerin durmadıklarına ve sınırda bir terör devleti kurulmak istendiğine dikkati çeken Varank, "Ama ne oldu? Bir yiğit, Sayın Cumhurbaşkanımız çıktı ve bu oyunu görüp 'Bedeli ne olursa olsun Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'nin güneyinde bir terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz.' dedi. Türkiye'nin varlığına kasteden bu girişimlere karşı önce Fırat Kalkanı, sonra Zeytin Dalı harekatlarını gerçekleştirdik. Sınırlarımızda Türkiye'nin izni dışında bir adım atılamayacağını tüm dünyaya gösterdik." değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Varank, bunların ardından Türkiye'ye 2018'de ekonomik saldırı yapıldığını anımsatarak, bunlara karşı da aynı ciddiyetle mücadele verdiklerini, gerekli tedbirleri alarak kaynakları sanayiciler, üreticiler ve çalışanlar için seferber ettiklerini bildirdi.

Bu mücadelede muhalefet partilerinde milli bir duruş göremediklerini ifade eden Varank, bazı partilerin destek olmak bir yana, köstek olmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, "Erdoğan düşsün, AK Parti gitsin de biz nasılsa bir orta yol buluruz" diye siyasetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Varank, muhalefetin Türkiye'ye tuzak kuranlarla aynı dili, aynı argümanları kullandıklarını kaydetti.

MEHMETÇİĞİMİZ KAHRAMANLIĞINA ŞAHİT OLDUM

İdlib'de şehitler verildiğini hatırlatan Varank, şehitlerin kanını yerde bırakmamak için Bahar Kalkanı Harekatı ile binlerce rejim unsurunu, mevzisini, silahlarını, hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirdiklerini anlattı.

Bakan Varank, şöyle devam etti:

"Ben de bu süreçte Hatay'da, sınır hattında bir müddet kaldım. Orada verilen mücadeleye, Türkiye'nin kararlı duruşuna, Mehmetçiğimizin kahramanlığına birebir şahit oldum. Biz bu mücadeleyi yürütürken, maalesef ülkemiz içinde vicdandan, akıldan, fikirden yoksun bazı seslerle de mücadele etmek zorunda kalıyoruz. CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı çıktı, alçakça, edepsizce, sınırlarımızı koruyan Mehmetçiği terör destekçisi olmakla suçladı. 'Rusya ve Esed Suriye'de terör örgütlerine karşı mücadele ettiği için bizi de vuruyorlar.' dedi. Sen Lazkiye'nin mi belediye başkanısın, Çanakkale'nin mi? Şu hadsizliğe, şu alçaklığa bakar mısınız? Bizim orada canımız yanmış, evlatlarımız şehit düşmüş, gazilerimiz olmuş ama bu utanmaz çıkacak, diyecek ki 'Türk askeri teröristlerle birlikteydi', Genel Başkanı çıkacak diyecek ki 'Bizim orada ne işimiz var?'. Yazıklar olsun. Batılı ağa babalarınıza, Türkiye düşmanlarına yaranmak için attığınız bu taklalara da yazıklar olsun. Şehitlerimize ihanet eden bu zihniyetinize de yazıklar olsun. 'Atatürkçüyüm', 'Cumhuriyetçiyim' deyip de koltuğunu kaybetmemek için sana ses çıkarmayan o partinin yöneticilerine de yazıklar olsun."

Varank, Türkiye'nin Suriye'nin toprağında gözü olmadığını vurgulayarak, "Başını CHP'nin çektiği, 'Suriye'de ne işimiz var' teranesini sayıklayanlara iyi bakın. Bunlar İdlib'den sınırlarımıza yönelen 1,5 milyon Suriyeliyi görmezden geliyorlar. İdlib'deki kadınlar, çocuklar, evinden barkından olan milyonlar bunların umurunda değil. İnsanların Türkiye sınırlarına yönelmiş olmasına dair tek bir çözüm önerileri de yok. Tek bildikleri, AK Parti'yi, Erdoğan'ı eleştirmek." ifadelerini kullandı.

Salondakilere "Suriye'de ne işimiz var diyenlere aldanmayın" diye seslenen Varank, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz yoğurda 'Beyaz' desek emin olun Kılıçdaroğlu çıkar 'Hayır yoğurt siyahtır' der. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak söylüyorum, Kılıçdaroğlu'nun ilkokul çocuklarının bile yazabileceği en basit, 3-5 satırlık bilgisayar kodundan hiçbir farkı yok. 'Ne derlerse tersini söyle, ne yaparsa tersini yap' diyorlar, o da öyle yapıyor. O yüzden Cumhuriyet tarihimizin en büyük mücadelelerinden birini 'Suriye'de ne işimiz var?' diyerek küçültmeye çalışıyor. Anlamakta zorlandığı şey şu, Türkiye bugün bu mücadeleyi eğer Suriye'de vermezse yarın sınırlarımızın içinde çok daha büyük bedeller ödeyerek verecek. Birileri daha iyi anlasın diye söylüyorum, Bodrum'un güvenliği İdlib'den, Çankaya'nın güvenliği Afrin'den başlar. O yüzden 'Suriye'de ne işimiz var?' diyenlere aldanmayın."

"BUNUN ADI İKİ YÜZLÜLÜKTÜR"

Türkiye'nin, karşılaştığı her sorunu kendi imkanları ve iradesiyle çözmeye muktedir bir ülke olduğunu ifade eden Varank, Rusya ile varılan mutabakatın da sahada sağlanan ateşkesin de Batı ülkelerinin Suriye konusundaki sorumluluklarını erteleyemeyeceğini söyledi.

Varank, Batı'nın, Suriye krizinden hiçbir yük almamasını da sorguladıklarını belirterek, "Hem 3,5 milyon Suriyeliyi topraklarında misafir eden Türkiye'yi İdlib'den gelecek 1,5 milyon yeni sığınmacı konusunda yalnız bırakacaksınız hem de eleştireceksiniz. Hiç kusura bakmayın, bunun adı iki yüzlülüktür." dedi.

Yunanistan'ın Suriyeli mültecilere müdahalesine dikkati çeken Varank, şöyle konuştu:

"Silahlarla, biber gazlarıyla, coplarla saldırıyor, açık bir işkence uyguluyorlar. Ege'nin soğuk sularında botlarını delerek batırıyorlar. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni, Cenevre Sözleşmesi'ni açıkça ihlal ediyorlar. Avrupa, üzerinde yükseldiğini iddia ettiği tüm değerleri kendi ayaklarıyla çiğniyor."

Türkiye'nin İdlib'de silahlı insansız hava araçlarıyla, kendi milli teknolojileriyle neler yapabildiğini tüm dünyanın izlediğine işaret eden Varank, "Türkiye'nin kabiliyetleri bunun çok daha üstündedir. İnsansız hava araçlarından akıllı mühimmatlara, elektronik harp teknolojilerine kadar birçok alanda Türkiye üstün kabiliyetlere sahip ve bunları daha da geliştirmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin getirdiği pratiklik ve koordinasyon kabiliyetlerinin etkisiyle bu anlamda Bahar Kalkanı Harekatı'nda alanda sonuç odaklı topyekun bir gayret gösterdik. Ordumuzun kullandığı ürünleri üreten mühendislerimizle askerlerimizi eş güdüm içinde çalıştıracak mekanizmalar oluşturduk. Bundan sonra da bu eş güdümü çok daha güçlü hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"ANKARA'DA SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ VADİSİ KURMA HEDEFİMİZ VAR

Etimesgut'taki çalışmalar hakkında bilgi veren Varank, Gebze'de de Bilişim Vadisi'ni kurduklarını, bir ayağının kurulma çalışmalarının da İzmir'de devam ettiğini anlattı. Varank, Ankara'nın yazılımda çok güçlü şehirlerden biri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ankara'da inşallah 'Sağlık Teknolojileri Vadisi' kurma hedefimiz var. Bunu Sağlık Bakanımız ile beraber çalışıyoruz. Ankara'yı sağlık teknolojileri geliştirmede merkez şehirlerden biri yapmak için çalışacağız. Ankara'da insanların ziyaret edebileceği bir bilim merkezimiz yok. Altındağ Belediye Başkanımız ile çalışmalarımızı başlattık. Ankara'ya da herkesin gezebileceği, aynı zamanda turist destinasyonu haline getirebilecek bir bilim merkezi kurma çalışmalarına başladık."

Yorumlar (0)
5
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:46
Akşam 18:08
Yatsı 19:33
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Galatasaray 17 33
4. Gaziantep FK 17 31
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 17 26
9. Antalyaspor 18 24
10. Konyaspor 17 22
11. Sivasspor 17 22
12. Başakşehir 17 22
13. Kasımpaşa 17 22
14. Malatyaspor 17 21
15. Rizespor 17 21
16. Göztepe 17 19
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 17 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Liverpool 17 33
3. Man City 16 32
4. Leicester City 17 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Southampton 17 29
8. Aston Villa 15 26
9. Chelsea 17 26
10. West Ham 17 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 17 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 18 22
15. Newcastle 17 19
16. Burnley 16 16
17. Brighton 18 14
18. Fulham 16 12
19. West Bromwich 17 8
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12