Bildiğiniz 'kilogram' ölçüsünü unutun!

Tüm dünyada ortak ağırlık birimi olarak kullanılan 'kilogram' ölçüsü bugünden itibaren tarih oluyor. Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu'nun Paris'te gerçekleştireceği konferansta bilim insanları, metrik sistemde kilogram ölçüsünün 'Planck sabiti' olarak değiştirilmesi yönünde oy kullanacak.

Bildiğiniz 'kilogram' ölçüsünü unutun!

9. yüzyılda bilim insanları tarafından, tüm dünyada geçerlilik sağlanacak şekilde kilogramın da dahil olduğu metrik sistem bir ortak ölçü birimi olarak kabul edilmişti. Hali hazırda biz de ağırlık ölçü birimi olarak kilogramı kullanıyoruz.

Bugüne kadar kabul edilmiş, metrik sistemde yer alan ağırlık birimi: Kilogram.

Peki durup dururken ne değişti de kilogramdan vazgeçildi?

Gerçek kilogramın %90’ıplatinyum%10’u iridyumdan oluşuyor. Ayrıca ortak ölçü olması için onunla beraber 40 ayrı kopyası üretiliyor ve ülkelere dağıtılıyor. Her ülke kendi ölçüm mevzuatını bu kopyaya göre belirliyordu.

Kulağa çok saçma geliyor ama yanlış ölçülen bir şeker çuvalının etkisiyle, her miligramı önemli olan ilaçların dozajındaki yanlışta olabilecek hata aynı etkileri doğurmayabilir.

Bu yüzden kilogramın bilim insanları tarafından değiştirilmesi bir mecburiyet haline geldi.

Son birkaç yıldır kilogramı tanımlayan şey; aynı zamanda dünyanın enyuvarlak nesnesi olan ve 2,15 x 10^25 adet silikon 28 atomuna sahip mükemmel küre şeklindeki bir cisim. Sadece bu kürenin yapımında kullanılan ham maddenin değeri bile 1 milyon Euro ve binlerce saat işlenerek kusursuz bir küre haline geldikten sonraki değeri ise bunun çokötesinde.

Tüm metrik ağırlık birimleri bu cisme göre belirleniyor ve dünyastandardı bu şekilde oluşuyor.

Kilogramın yerine kullanılacak yeni ağırlık birimi Planck sabiti nedir?

Planck sabiti dediğimiz ışık içerisindeki en küçük enerji topluluğu olan fotonların enerji ile frekansları arasındaki sabit oran.

Peki bu değişim bizi nasıl etkileyecek?

Kilogramla beraber amper ve kelvinin de yeniden tanımları yapılacak. Günlük yaşantımızda bu ağırlık birimlerinin değişmesi bizi etkilemeyecek. Değişim hiper hassas ağırlık okumalarına dayanan bilimsel ve endüstriyelalanlarda etkisini gösterecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5