banner29

Bir hastanın alnında burun diğer bir hastanın ise kolunda kulak yetiştirildi

Bilimin farklı bölgelerde farklı organlar yetiştirme başarısı biderek artıyor. Bir Hastanın alnında burun, diğer hastanın kolunda kulak yetiştirildi!

Bilim, Teknoloji 27.05.2020, 22:10
Bir hastanın alnında burun diğer bir hastanın ise kolunda kulak yetiştirildi

Çin'in Fujian bölgesindeki Fuzhou'daki doktorlar, 22 yaşındaki bir adamın kullanılmaz hale gelen burnu yerine aktarmak amacıyla, adamın alnında yeni bir burun yetiştirmeyi başardı.

Bir trafik kazası sonrası yaralanan ve aşırı iltihap ile deformasyon sonucu burnu kullanılamaz hale gelen Xiaolian isimli hastanın kaburgalarından alınan kıkırdak doku, alnındaki derinin altına enjekte edildi. Bir ay boyunca alnında büyüyen doku, tamamen gelişince normal burnun yerine aktarıldı.

Bu Bir İlk Değil, Son da Olmayacak!

Benzer şekilde 2013'ün Ocak ayında İngiliz doktorlar bir hastanın kolunda bir burun yetiştirmişti. 56 yaşındaki iş insanı, burnunu kanser nedeniyle yitirmişti. University College London'dan Prof. Dr. Alex Seifalian ve ekibi, ismi gizli tutulan hastanın vücudundan aldıkları dokuları kullanarak kolunda yeni bir burun yetiştirmişti. Bu burnun, adamın orijinal burnu gibi birazcık eğri olmasına özen gösterilmişti.

Bir diğer vaka ise Eylül 2013'te The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan ve flap prefabrikasyonu adı verilen bir yöntemle kolunda kulak yetişitirlen bir kadındı:

Bu yeni organların vücudun diğer bölgelerinde yetiştirilme nedeni, organların ihtiyaç duyduğu damarlanma ağının bu şekilde kolaylıkla sağlanabiliyor olması. Vücut, kendine ait organı beslemek için yeni konumuna hızlı bir şekilde adapte olabiliyor.

Üstelik bu cerrahi operasyon geride hiçbir iz bırakmıyor! Hastaların kolları (veya alınları), ameliyat sonrası eski haline dönebiliyor.

Daha da önemlisi, eğer her şey yolunda giderse, bu yapay burunlar normal şekilde koku da alabiliyorlar! Ayrıca dokunulduğu zaman hissiyata da sahip oluyor; yani gerçek bir burundan pek bir farkı olmuyor.

Kaynak: Evrim ağacı

Yorumlar (1)
Asude Nefise yılmaz 1 yıl önce
Vaay bee.
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?