banner30

banner29

Bir şirket başardı: Telefonların şarjı 9 yıl gidecek

ABD’nin Kaliforniya merkezli bir batarya şirketi telefonların şarjının 9 yıl süreceğini belirterek ticari prototipinin alındığını açıkladı.

Bilim, Teknoloji 31.08.2020, 20:39
Bir şirket başardı: Telefonların şarjı 9 yıl gidecek

Bir telefonun şarjının 9 yıl sürdüğünü düşün ve bunun kesintiye uğramayacağını hayal edin. İşte bunun için ABD’de bir firma harekete geçti.

Koronavirüs nedeniyle çalışmalarının sekteye uğradığını ifade eden şirket yakın zaman da prototipin yapılacağını belirtiyor.  

Batarya şirketi Nano Diamond Battery (NDB)’nin CEO’su Nima Golsharifi, bir röportajında,“Kavram ispatı çalışmasını tamamladık ve ticari prototipi başlatmak üzereyiz. Ama pandemi nedeniyle laboratuvarlar kapalı” dedi

Yapılan açıklamada bataryaların nükleer atıkla çalıştırılacak. Ancak nükleer atıklar, son derece ölümcül olduğu ve yok olması binlerce yıl sürdüğü için genellikle okyanus tabanda veya yer altında depolandığı biliniyor.

Bahse konu şirket ise bu atıkları güç sağlamak için güvenle kullanılabileceğini iddia ediyor. Şirkete göre bu, grafit nükleer atıkların önce saf bir forma, daha sonra da elmasa dönüştürülmesiyle mümkün olabilir.

Eğer iddia edildiği gibi şirket bunu başarırsa günümüz teknoloji kullanıcıların beklide en büyük sorunu olan şarj eme problemi ortadan kalkmış olacak.

NDB’nin baş strateji sorumlusu Neel Naicker, “Çevreye çok zarar veren, büyük bir problemi aldık ve ondan enerji yarattık” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?