banner29

E-Spor nedir? E-Spor'un hayatımızdaki yeri nedir?

Günümüzün en çok izlenen ve takipçisi en fazla olan, bir spor dalı olarak kabul edilen 'Elektronik Spor'un (e-Spor olarak kısaltılmıştır.) günümüzdeki yerini, tarihçesini, Z-Kuşağına etkilerini, nasıl para kazanıldığını sizler için derledik. İşte e-Spor ile alakalı her şey...

Bilim, Teknoloji 22.07.2020, 12:38 22.07.2020, 17:28
E-Spor nedir? E-Spor'un hayatımızdaki yeri nedir?

Günümüzde bilgisayar, Playstation, x-box, ve benzeri teknolojik aletlerin daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi, bunula birlikte "video oyun" kolunun kendini sürekli güncellemesi e-Spor'un bu kadar yaygın ve sevilen bir spor dalı olmasının en büyük etkeni olabilir. Dijital dünyada yerini oldukça sağlama alan 'video oyunlar' sürekli kendini geliştirmekte. Simülasyon, strateji,MMORPG, FPS, MOBA,TPS,Survival gibi daha çokça sıralayabileceğimiz oyun kategorilerinden yılda yüzlerce hatta binlerce oyun üretilelerek, oyuncu deneyimini hat safhaya çıkarmaktadır. Tabiki piyasaya sürülen bütün oyunlar e-Spor bünyesine girmemektedir. Ancak oyunların sayısı ve hayatımızdaki yeri çoğaldıkça hiç şüphesiz e-Spor'un da kapladığı alan da bir o kadar artmaya devam edecek. Peki e-Spor nasıl ortaya çıktı?

E-SPOR NASIL ORTAYA ÇIKTI?

E-Spor’un doğuşu aslında sandığınızdan çok daha eskilere dayanmaktadır. 70’li ve 80’li yıllarda atari salonlarının yaygınlaşmasıyla gençlerin birlikte oyun oynayıp rekabet ederek sosyalleşmesi e-Spor’un kökenini oluşturmaktadır. Kişisel bilgisayarların evlere kadar girmesi, internetin yaygınlaşması ve çeşitli rekabetçi oyunların ortaya çıkmasıyla günümüzde e-Spor hızla gelişmekte ve yayılmaktadır. 

Günümüzde ulusal ve uluslararası birçok e-Spor turnuvası düzenlenmektedir. Bu turnuvalar oyunculara rekabet edecekleri profesyonel bir ortam sağlayarak elektronik spor ve sporcu kavramlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Her geçen gün düzenlenen resmi ve özel turnuvaların sayısı ve bu turnuvalara gösterilen ilgi artmakta, buna bağlı olarak da e-Sporcuların bunu profesyonel bir meslek olarak icra etmesinin önü açılmaktadır. Artık e-Spor turnuvaları milyon dolarlara varan ödüllerle ve binlerce izleyicinin arenalarda, yüzbinlercesinin ise internet üzerinden yapılan canlı yayınlarda takip ettiği büyük etkinlikler haline dönüşmüştür. E-Spor’un farklı alanlarında faaliyet gösteren ve çeşitli firmalarla sponsorların çatısı altında toplanan yüzlerce e-Spor kulübü kurulmuş ve bu kulüpler tıpkı bir spor kulübü gibi düzenli antreman yapmakta, çeşitli lig ve turnuvalarda yarışmakta ve gerektiğinde transfer yaparak kadrolarını güçlendirmekteler. Ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinde e-Sporcular artık sporcu olarak sayılarak sporcu lisansı almaya başlamışlardır. Türkiye de 2014 yılı itibariyle lisans veren ülkeler arasına katılmıştır.

(2019 Türkiye Büyük Finali şampiyonu Royal Youth)

E-SPOR'UN GÜNÜMÜZDEKİ YERİ

Bundan 5 yıl öncesine kadar e-Spor denilince gülünüp geçilen bir konu bugün itibari ile dünyada "Futboldan daha fazla izlenen" bir spor dalı haline gelmiştir. Hemen hemen her ülkede profesyonel ligleri olan e-Spor günümüzde oyuncusu, antrenörü, Kulüp Başkanları, Federasyonlar, sponsorlar gibi faktörler ile beraber profesyonelleşmeyi neredeyse başarmışlardır. Yeni bir meslek dalı olarak dile getirilen "e-Sporcu" kavramı da sözlüklerdeki yerini almaya başlamıştır. Ayrıca çeşitli yayın platformlarında "Tam zamanlı yayıncı" ünvanı ile oyun dünyasından kopmayan eski e-Spor oyuncuları da yine kendilerine yeni bir alanda meslek edinmiştir. 

(2018 Türkiye Büyük Finali şampiyonu Bahçeşehir Suppermassive)

Peki Türkiye'de e-Spor nasıl?

Türkiye'de e-Spor sanılınanın aksine hızla gelişti. Ancak bu gelişmeyi ABD, Avrupa, Güney Doğu Asya bölgeleriyle kıyaslamamak gerekmektedir. Kendine ait iki bin kişilik bir arenası vardır. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından açılan arenada her hafta profesyonel takımlar seyircilerin önünde karşılaşmaktadırlar. Yine arena ile beraberi merkezi Ankara'da bulunan ve Başkanlığını Alper Afşin özdemir'in yaptığı "Türkiye E-Spor Federasyonu"da bulunmaktadır. Türkiye'de e-Spor çoğunlukla "League Of Legends" oyunu üzerinden oynanamakta ve seyredilmektedir. bunula birlikte CS:GO, FIFA,PUBG gibi oyunlarda ülkemizde e-Spor çerçevesinde ilgi görmektedir.

Türkiye'de 2004 yılında çıkardığı takımla e-Spor'un öncülerinden olan "Dark Passage" takımını, sonrasında Team Turquality, HWA Gaming, Beşiktaş e-spor, Supermassive, Fenerbahçe ve Galatasaray e-Spor takımları izlemiştir. Günümüzde Türkiye'de "Türkiye şampiyonluk Ligi" adı verilen ve 10 takımla mücadele eden bir ligde vardır.

(2017 Türkiye Büyük Finali şampiyonu 1907 Fenerbahçe E Spor)

E-SPOR'UN Z-KUŞAĞINA ETKİSİ

Günümüzde gençlerimizin ve çocuklarımızın dijital ortamda daha çok vakit geçirmesi onlara, yayıncılık, instagrammer, Youtuber gibi tazeliğini koruyan mesleklerin daha cazip gelmesini sağladı. Son iki yıl ile beraber Türkiye'de e-Spor'a ilginin fazlasıyla artması "e-Sporcu" kavramını gün yüzüne çıkarttı. Özellikle oyun ile ilgilenen 11-18 yaş arasındaki çocuklar ve gençler gelecekteki meslek seçiminde "e-Sporcu olmayı istiyorum" seçeneğini epeyce tercih etmektedir. "Riot Games" adlı oyun yapımcısının 2009 çıkışlı 'League Of Legends' adlı oyunu halen Türkiye'de ve dünyada en fazla oynanan oyundur.

Bu konu ile alakalı Riot Games Türkiye Direktörü 

Riot Games Türkiye Direktörü Erdinç İyikul Türkiye’de 15 binden fazla amatör e-spor takımı bulunduğunu belirterek Milliyet'e şu demeçleri vermişti:

“Ülkemizde mobil oyunlar da dahil 31 milyondan fazla oyuncu var. Bu oyuncular yaklaşık 500 milyon dolardan fazla bir oyun pazar hacmini oluşturuyor. 31 milyon oyuncunun yaklaşık yarısı, PC ve konsol oyuncusu. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre e-spor taraftar sayısı 4 milyona ulaştı. Sadece 2018’de televizyondan ve internet üzerinden canlı yayınlanan Türkiye Büyük Finali’nde 2 milyon kişi izledi."

E-spor’da zekâ ve takım oyununun ön plana çıktığı, derin stratejik bakış açısı, antrenman, çalışma ve beceri gerektiren bir kulvar olduğunu söyleyen İyikul şöyle devam etti: “Lisanslı e-sporcu sayısı 2 bine ulaşmış durumda. Bu sayının artması ve sporcuların üst düzeyde tanınırlık kazanması için geçtiğimiz yıl kurulan Türkiye E-spor Federasyonu (TESFED) ile bir protokol imzaladık. E-spor’un, 2019 yılında 1 milyar dolar seviyesini aşarak dünyanın hatırı sayılır sistemlerinden biri haline geleceği öngörüyoruz. “

(Dünya şampiyonası 2019'dan bir kare.)

Dev yatırımlar var

“Bugün oyun sektörü 150 milyar doları aşan hacmiyle dünyanın en büyük sektörlerinden. Türkiye’de Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Bursaspor; Dünyada ise Paris St.Germain, Schalke 04, Manchester United gibi büyük markalar e-spor takımlarını kurdular. Dünyaca ünlü futbol kulüplerinin, iş dünyasının e-spor’a yatırım yapmasının elbette bir sebebi var. E-spor, yakın gelecekte futbolun tahtını sallayacak. Yapay zekâ teknolojilerindeki yükseliş, her alanda olduğu gibi e-spor dünyasında da hissedilecek. Elon Musk’ın desteğiyle dünyanın ilk yapay zekâ kullanan e-spor takımı, insanlardan kurulan takımı yenmeyi başardı.”

E- SPOR'DA KAZANILAN PARALAR

2017 dünya genelinde en çok kazanan oyuncu SKT T1 takımının oyuncusu 'Faker' olmuştu. Yaklaşık olarak 1 milyon dolardan biraz daha fazla bir rakam kazandığı tahmin edilen oyuncu, henüz net bir bilgi bulunmasa da 2018 yılında da en çok kazanan LoL oyuncusu durumunda olduğu düşünülüyor. Faker'ın hemen arkasından 2, 3 ve 4. sıralarda da takım arkadaşları olan Bang, Wolf ve Bengi izlemişti.

TÜRKİYE'DE ESPOR LOL OYUNCULARI NE KADAR KAZANIYOR?

Riot Games'in Türkiye Ülke Müdürü olan Bora Koçyiğit, katıldığı bir televizyon programında 2018 yılında Türkiye Şampiyonluk Ligi'nde oynayan bir oyuncunun ayda sadece oyundan minimum 15-20 bin lira gelir elde ettiğini açıkladı. Bu rakamın üzerine takım ve kişisel sponsorların da dahil olduğunu söyleyen Koçyiğit, rakamların oyuncudan oyuncuya, takımdan takıma değiştini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?