banner30

banner29

Elon Musk, Neuralink’in domuzlarda çalıştığını gösterdi

Elon Musk, 28 Ağustos’ta Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünün nasıl çalıştığını, implant edilen domuzlardaki beyin sinyallerinin demonstrasyonuyla gösterdi.

Bilim, Teknoloji 30.08.2020, 14:12
Elon Musk, Neuralink’in domuzlarda çalıştığını gösterdi

Elon Musk, 28 Ağustos’ta Neuralink’in beyin-bilgisayar arayüzünün nasıl çalıştığını, implant edilen domuzlardaki beyin sinyallerinin demonstrasyonuyla gösterdi. Bu yeni cihaz, geçtiğimiz yıl Neuralink’in tanıttığı cihaza göre çok daha küçük ve modüler gözüküyor.

Tabi yine bu cihazdan çıkan mikro elektrotların beyne bağlanması için cerrahi bir operasyon gerekiyor. İşte Elon Musk, bu cerrahi operasyonun özel bir ameliyat robotuyla 1 saatten kısa sürede yapabildiğini anlattı. Daha önceki prototip beynin içinden birkaç elektrotla,  kulağın arkasındaki bir indüksiyon sistemine bağlanırken, yeni sistem tümüyle bir bozuk para büyüklüğünde ve yine beyinde özel bir delik açılarak yerleştiriliyor. Elon Musk robotun lazer taramayla beyindeki damarlara dokunmadan implantı yerleştirebileceğini söylüyor. Gösterilen videolarda da böyle bir implantın nasıl yerleştirildiği gösterildi. Gerçekten implanttan gelen kıldan ince elektrotlar, mükemmel bir biçimde beyne bağlanıyor.

Bozuk para büyüklüğündeki cihazın bir tarafından inanılmaz ince elektrot telleri çıkarak beyin yüzeyinin birkaç mm üstüne takılıyor. Sonra bu incecik tellerle nöron ateşlemesi tespit edilebiliyor ve nöron ateşlemesi için elektrik sinyallerini yayıyor.

Musk videoda 1024 elektrota aktarılan nöron sinyallerini gösterdi. Aslen bu küçük cihaz sayesinde nöron sinyallerinin hem okuma, hem de yazmasının mümkün kılınarak beyin ve omurdan kaynaklanan tıbbi problemlere yardım edilmesi planlanıyor. Ayrıca uzak bir gelecekte bu sayede beynimizle, bilgisayarların birleştirilmesi planlanıyor. Neuralink ekibinin yaptığı gösterimde 3 domuz yer aldı. Bu domuzlardan Joyce’da implant yokken, Gertrude’un burnunda nöron aktivitesini izleyen bir implant var. Demonstrasyonda Musk, Gertrude’dan gelen anlık sinyalleri ekrana yansıttı. Neuralink hayvan burnuyla yiyeceklere veya çevreye dokundukça sinyal üretmeye başladı. Dorothy adı verilen üçüncü domuza ise daha önce implant takıldı ve sonra çıkarıldı. İşte Dorothy sayesinde implant takılıp çıkarıldıktan sonra domuzun halen sağlıklı ve mutlu olduğu gösterilmeye çalışıldı. Eğer ilerde insanlar implantlarını yenilemek ya da çıkartıp atmak isterse,yine de bir problem yaşamayacaklarını kanıtlanmak istendi.

Tabi yine de bu deneyin bir domuz üzerinde yapıldığını belirtmekte fayda var. İnsanlarda sosyalleşme ya da farklı koşullarda uzun süreli veya geçici problemlere neden olur mu, bu konu halen bir gizem. Buna rağmen, neuralink benzeri teknolojilerin daha önce birkaç kişide deneme ve tedavi amaçlı olarak da kullanıldığını da belirtmek lazım.

Fakat uzun süreli kullanımda böyle cihazın oluşturabileceği riskleri tahmin etmek halen çok daha kolay değil. Neuralink sunumunda, göz yaralanmalarından dolayı körlük yaşayanlar için yeniden görmenin sağlanması, acı çekmenin azaltılması hatta anılar ve telepatinin kaydının gerçekleşmesi umut ediliyor. Tabi Neuralink özellikle felçli insanların tekrardan yürümesini sağlayabilir. Bu durumda öncelikle daha gerçekçi ve acil ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirildiğini söyleyebiliriz.

 

Yorumlar (1)
Ülkü Denizseven 8 ay önce
Dear Elon Musk,
I watched your Neuralink demo on youtube. I believe you will make a worldwide revolution.
First of all, I think that all nerves from the brain to the fingertips will be reached. With the power of thought, I think that the person can concentrate on the point he wants in the body (the person himself or the Neuralink system user) and the defense mechanisms in the body and the drugs to be given can be sent to these points.
I think that this system will provide important improvements in terms of human health by making a check on diseases.
1) Arthritis in the knees. Activation of mechanisms that will remove descaling and lubricate the knee at these points.
2) Bone fractures in the elderly or people of all ages. In bone fractures, I think that the bone fracture fixed in a plaster, bone tissue, bone marrow can be treated with drugs that provide edema and bone marrow formation and the fracture can be healed within 2-3 days.
3) Lumbar hernia: Problem in lumbar hernia; Bursting and hernia due to the loss of function of the pillows in the vertebrae over time. This, as I recommend for fractures, can be provided to keep the pillows intact with renewal work, and hernias that burst can be repaired without external surgical intervention.
4) I think that analyzes can also be made on issues such as gastric membrane inflammations, gastritis, and ulcers, and that the meal order can be organized accordingly and this type of discomfort can be prevented.
5) I think that cardiovascular obstructions can be controlled by controlling the type of food and beverage and giving the necessary solvent drugs to the system, just like in the stomach.
With my love and respect,
Ülkü Denizseven
Istanbul Turkey
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?