banner29

Hisseler tepetaklak! kayıp 50 milyon dolar

Teknoloji devi Apple, 20 yıldan sonra ilk kez ürün satış tahminlerini düşürdü. Firmada işler iyi gitmiyor.

Bilim, Teknoloji 03.01.2019, 18:13 03.01.2019, 18:14
Hisseler tepetaklak! kayıp 50 milyon dolar

Teknoloji firması Apple'da işler iyi gitmiyor. Son yıllarda gelirlerini artırmak için pahalı ve üst düzey ürünler geliştirmeye başlayan firma, ne yazık ki bu stratejisi ile ilgili sorunlar yaşıyor.

Apple 20 yıldan sonra ilk kez satış tahminini düşürdü

Şirketin en tepe ismi olan CEO Tim Cook tarafından yapılan açıklamaya göre yeni iPhonemodellerine beklenenden daha az ilgi gösterilmesi, Çin ekonomisindeki zayıflık ve Apple Watch, iPad Pro ve AirPods'ların yeni modellerine ilişkin arz aksaklıkları yüzünden satış tahminleri düşürüldü. Bu durum 20 yıldır ilk kez yaşanıyor ve Apple gelir görünümünü düşürdü.

Açıklama Tim Cook'tan geldi

Şirket CEO'su Tim Cook, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 29 Aralık'ta sona eren çeyrek dönemde yaklaşık 84 milyar dolarlık satış beklediklerini kaydetti. Önceki tahmin 89 milyar ile 93 milyar dolar aralığındaydı. Apple bir yıl önceki ilk mali çeyrek dönemde 88.3 milyar dolar satış yapmıştı. Böylelikle, yeni tahmin, Apple'ın Cook'un 2011'de CEO'luğa getirilmesinden bu yana ilk kez tatil dönemini içeren çeyrekte yavaşlama rapor edeceği anlamına geliyor.

Apple hisseleri yüzde 8.5 oranında düştü

Cook'un yatırımcılara gönderdiği mektupta yer verilen bu duyuru, Apple hisselerinin kapanış sonrası işlemlerde yüzde 8.5 kadar düşmesine neden oldu. Satış tahmininin düşürülmesi, haftalardır Cupertino, California merkezli şirketin içinden ve tedarik zincirinden gelen Eylül ayında piyasaya sürülen son iPhonemodellerinin satışının iyi gitmediğine ilişkin işaretlerden sonra gerçekleşti. Apple'ın bayrak gemisi niteliğindeki iPhone, şirketin gelirlerinin üçte ikisini sağlıyor ve bu ürüne bağlı Apple Watches ve AirPodsürünlerinden ve Apple Music gibi hizmetlerden daha çok para kazanılmasına imkan tanıyor.

Cook mektubunda, "Bazı kilit gelişen piyasalarda bazı zorluklar algılıyorduk, ancak özellikle Çin'de olmak üzere ekonomik yavaşlamanın boyutunu önceden göremedik," dedi ve Çin ve diğer gelişen piyasaların iPhone gelirlerinde yıllık bazda görülen düşüşlerin büyük kısmını üstlendiğini, ancak iPhoneyükseltmelerinin de bazı gelişmiş piyasalarda şirketin beklediği kadar güçlü olmadığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?