Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye ayırdığı mucize bilimsel olarak kanıtlandı

Hz. Musa'nın asasıyla Kızıldeniz'i ikiye bölerek İsrailoğullarını kurtardığı mucize bilimsel olarak açıklanmaya çalışıldı. Bilim adamlarının açıklamalarında dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye ayırdığı mucize bilimsel olarak kanıtlandı

Hz. Musa'nın Mısır'da Firavun'dan kaçan İsrailoğullarını kutsal topraklara ulaştırmasını sağlayan ''denizin yarılması'' mucizesi, ABD'de bir grup bilimadamı tarafından incelendi.

Amerikalı bilimadamlarının bilgisayar programları kullanarak gerçekleştirdiği araştırma, çok güçlü rüzgarların suyu ikiye bölmüş olabileceğine işaret ediyor. Amerikan Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi'nden bir ekibin yürüttüğü araştırmaya göre suların yarılmasına neden olan faktörler arasında sert rüzgarların yanısıra, su yatağının coğrafi yapısı da yer alıyor. Colorado'daki bilimadamları, eski haritaları, uydu verileri ve bölgenin arkeolojik yapısını inceledikten sonra uyguladıkları bilgisayar modeliyle 'Olayın sanıldığı gibi Kızıldeniz'de değil, Nil Deltası yakınlarında nehrin döküldüğü noktada oluşan bir gölde gerçekleşebileceği'' sonucuna vardı. Araştırmaya göre, doğudan yaklaşık saatte 100 kilometre hızla, 12 saat süreyle esen rüzgarlar, bu noktada suların iki tarafa doğru açılmasını sağlıyor. Bu da, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda, 5 kilometre genişliğinde bir kara geçişi oluşturuyor.

Kur'an-ı Kerim ve Tevrat'taki anlatıma göre, İsrailoğulları bu geçişi kullanarak Mısır'dan kaçarken, peşlerinden gelen Firavun'un ordusu rüzgarın aniden kesilip suların eski haline dönmesiyle boğuluyor.

BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5