banner29

Inode nedir? Inode limitleri nedir?

Hosting hizmetlerinde sıklıkla kullanılan ve karşılaşılan bir ifade olan inode nedir ve inode limitleri ne anlama gelir?

Bilim, Teknoloji 31.05.2020, 17:56
Inode nedir? Inode limitleri nedir?

Inode, barındırma hesabınızda (hosting) yer alan dosyaların, veritabanlarının, dizinin/klasörün ait olduğu kullanıcıların, kullanıcının bulunduğu grup, dosya veya dizinin oluşturulma tarihinin, erişim izinlerinin ve buna benzer dosyalama sistemi nesnelerini tutan bir kayıt sistemidir.

Özetle inode, dosya ismi dışında tüm bilgileri depolayan sistemdir. Web sitenize/barındırma alanınıza yüklediğiniz her bir nesne (dosya) için bir inode kaydı oluşmaktadır.

Inode Sınırına Ulaşılırsa Ne Olur?

Belirlenen Inode sınırına ulaşıldığında ilgili web alanında artık daha fazla dosya oluşturulamaz. Bu limitin dolması aynı zamanda web sitesinin de düzgün çalışmamasına yol açabilir.

Bu durumda, çözüm sağlamak için web alanında yer alan kullanılmayan dosyaları, log dosyaları, resimler, e-postalar ve spam klasörü temizlenerek alan açılabilir.

Inode Sayısı Nasıl Düşürülür?

Web alanınızdaki inode sayısını düşürmek için hosting hesabınıza giriş yaparak, dosya dizininde bulunan, ihtiyaç duymadığınız ve gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekmektedir.

Yapacağınız temizlik ile mevcut inode sayısı, belirlenmiş olan limitler altına düşürebilir. Böylece hesabınızı sorunsuz ve kesintisiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Inode Bilgisi Nasıl Görüntülenir?

Barındırma hesabınızda kullanmakta olduğunuz inode sayısını, hosting kontrol paneliniz üzerindeki ilgili alandan görüntüleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?