banner30

banner29

Lusiferaz nedir? Lusiferaz enzimi nedir? Lüsiferin nedir?

Lusiferaz, biyolüminesansta rol oynayan oksidatif enzimlerin genel adıdır. Peki Lusiferaz nedir? Lusiferaz enzimi nedir? Lüsiferin nedir? Lusiferaz'ın DNA yapısı ile arasında ilişki nedir? İşte detaylar...

Bilim, Teknoloji 01.11.2020, 20:24 01.11.2020, 21:41
Lusiferaz nedir? Lusiferaz enzimi nedir? Lüsiferin nedir?

Lusiferaz nedir? Lusiferaz enzimi nedir?

Lusiferaz, biyolüminesansta rol oynayan oksidatif enzimlerin genel adıdır. Photinus pyralis adlı ateş böceğinin kuyruğunda bulunan ateşböceği lusiferazı ve onun türevleri moleküler biyoloji laboratuvarlarında kullanılır. Diğer türlerden rekombinant olarak elde edilen pek çok lusiferaz enzimi de ticari olarak laboratuvarda kullanılmak üzere piyasada bulunmaktadır.

Lüsiferin nedir?

Lüsiferin (Latince lucifer, "ışık getiren", biyolüminesans yoluyla ışık yayan canlılarda bulunan ışığın üretilmesinden sorumlu doğal bileşiklere verilen genel bir addır. Lüsiferin, lüsiferaz adlı bir enzimin katalizörlüğünde oksijen ile reaksiyona girer (oksidasyona uğrar) ve uyarılmış hale geçer. Uyarılmış halden temel hal düzeyine geri dönüş esnasında ışık şeklinde enerji salınımı gerçekleşir. Salınan ışığın dalga boyu ve şiddeti lüsiferinin türüne bağlıdır. En çok bilineni ateş böceği lüciferini, D-lüsiferin, olmakla birlikte çeşitli kimyasal yapıdaki çeşitleri mantarlar, bakteriler ve çeşitli deniz canlılarında da bulunur.

Nanoteknoloji COVID-19 aşısına eklenecek mi? Ünlü doktordan şoke edici açıklama

Lüsiferin Özellikleri

Karanlıkta ışıma özelliği 800 farklı cinsten yaklaşık 10,000 türde görülmüştür ve bundan fazlası olduğu tahmin edilmektedir, fakat biyolüminesan ışımanın mekanizması evrimsel süreçte korunmamıştır ve farklı türlerdeki lüsiferaz enzimleri DNA dizilimi açısından homolog değildir. Biyolüminesans farklı türler için tekrar ve tekrar evrilmiştir. Filogenik çalışmalar yaklaşık 30 bağımsız şekilde gelişmiş lüsiferin-lüsiferaz sistemi olduğunu ortaya koymaktadır ve bunlardan sadece 9'unun mekanizması üzerinde çalışılmıştır. Bu sistemler tarafından üretilen ışığın dalga boyu 400-700 nm arasında geniş bir açıklığa, yani kırmızıdan mavi renk tonlarına uzanan bir çeşitliliğe sahiptir. Mavi renk tonlarında ışıma kırmızı renk tonlarına göre daha sık karşılaşılmaktadır. Mavi tonların yoğunluğu biyolüminesansın genellikle deniz canlılarında görülmesi ve mavi ışığın su içindeki geçirgenliğinin daha fazla olmasına bağlanabilir.

Işığın üretilmesi lüsiferin molekülünün lüsiferaz enzimi tarafından oksijen ile yükseltgenmesine bağlıdır ve bu reaksiyonun gerçekleşmesi türden türe değişmekle birlikte ATP ve bazı diğer kofaktörlerin varlığını gerektirir. Yükseltgenme sonucunda yüksek enerjili ara ürün oluşur. Kısa süre içinde yüksek enerjili ara ürün temel hale geri döner ve foton üretilir. Reaksiyon sonucunda lüsiferin tüketilir.

Yüksek enerjili ara ürün genellikle dörtlü bir halka olan dioxetane (α-peroxylactone) yapısından dekarbosilasyon ile {displaystyle {ce {CO2}}} molekülünün uzaklaştırılması sonucu oluşur. Lüsiferin yapıları değişiklik göstermekle birlikte genellikle dioksietan yapısını içerir.

Yorumlar (4)
Murat 8 ay önce
Yani sonuç olarak ne oluyor faydası ne zararı ne
Abdullah 8 ay önce
Kardeşim adamlar açık açık sizi işaretleyeceğiz aşıyı yaptırıp yaptırmadığınız belli olacak diyorlar. Bu enzim sayesinde bildiğin damgalanacağız. Allah yardımcımız olsun bizim devlet yöneticileri bu hengamede 1930'lara dönmeye çalışıyorlar. Allah düzenlerini bozacak.
belengaz 8 ay önce
bu küreselcileri başta piramitin başındakinden taaa aşağıdakine kadar gebertmek gerek dünyada 220 ülke var birleşipte bu kanser hücresi herifleri temizliyemiyorlarmı?
Muzaffer demirtürk 8 ay önce
Peki bu aşıyı yapmaya başladıklarında yaptırmak zorunlumu yoksa isteğe bağlı mı olacak bu insanlığa aykırı bir durum değilmi yani bir nevi kölelik devrinin başlangıcı olacak kişiyi her an gözetliyecekler ve dnasıyla oynayarak bir nevi mahkum edecekler
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?