banner29

Microsoft, neden iki yıl boyunca okyanusun dibine 855 bilgisayar bıraktı?

İki yıl önce Microsoft, radikal bir deneyle İskoçya'nın kuzeyindeki bir takımada olan Orkney sahiline 27 petabaytlık veri bir veri merkezi yerleştirdi ve iki yıl boyunca orada sakladı.

Bilim, Teknoloji 19.09.2020, 20:37
Microsoft, neden iki yıl boyunca okyanusun dibine 855 bilgisayar bıraktı?

İki yıl önce Microsoft, radikal bir deneyle İskoçya'nın kuzeyindeki bir takımada olan Orkney sahiline 27 petabaytlık veri bir veri merkezi yerleştirdi ve iki yıl boyunca orada sakladı.

Microsoft 2018'de 864 sunucuyu 27,6 petabaytlık depolama alanıyla birlikte okyanusun 35m derinliğine daldırdı. Şirket deniz altı sunucu deneyinin başarılı olduğunu bildirdi ve artık su altı veri merkezi oluşturabileceklerini kanıtladı.

Microsoft'un tüm veri merkezini okyanusun dibine atması garip görünebilir ancak Microsoft'un Project Natick ekibi deniz altı sunucu yerleştirmenin daha güvenilir ve enerji açısından daha verimli sonuçlanacağını varsayıyordu. Araştırmacılar kapsüldeki 864 sunucudan iki yıllık süre boyunca yalnızca sekizinin başarısız olduğunu söyledi.

Microsoft deniz altı sunucusu iki yılda ne hale geldi?

Natick Projesi lideri Ben Cutler hiçbir insanın kapsüldeki sunucularla etkileşime girmemesi ve oksijen yerine nitrojenle dolu olmasının önemli bir faktör olduğunun altını çiziyor. Azot gazı oksijenden daha az aşındırıcı ve bu, sunucuların zaman içinde daha az bozulmasını sağladı.

Microsoft'un Natick projesi olarak adlandırdığı projeyi yöneten Ben Cutler, "Su daki arıza oranımız karada sahip olduğumuz oranın sekizde biri oldu." dedi.

Microsoft su altı deneyi ayrıca veri merkezinin bulunduğu Orkney Adaları'ndaki elektriğin rüzgar ve güneş enerjisinden beslendiği için veri merkezinin tamamen yenilenebilir enerjiden beslenebileceğini kanıtladı.

Natick Projesi'nin teknik ekibinin bir üyesi olan Spencer Fowers, "Kara tabanlı veri merkezlerinin çoğunun güvenilmez olarak gördüğü bir ağ üzerinde çok iyi çalışabildik," dedi.

"Bulgularımıza bakıp enerji ve güvenilirlik odaklı bu kadar altyapıya ihtiyacımız olmadığını söyleyebilmeyi umuyoruz."

Sualtı veri merkezleri garip bir fikir gibi görünebilir. Ama David Ross, projenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor.

Doğal afet veya terör saldırısıyla karşı karşıya olan kuruluşlar için cazip bir seçenek olabileceğine inanıyor: "Bir bina inşa etmenin tüm büyük altyapı maliyetlerine sahip olmadan bir şeyi daha güvenli bir yere taşıyabilirsiniz. Esnek ve ekonomik."

Microsoft, bir sualtı veri merkezi ticari bir ürün olabileceğinde ihtiyatlı, ancak fikrin değeri olduğundan emin.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?