banner29

Milyonlarca Amerikalının kimlik verilerini Ruslar sızdırdı

Rusya’nın Kommersant iş gazetesi, milyonlarca Amerikalı seçmenin ayrıntılarını içeren veri tabanını Rus dark forumunda Gorka9 isimli kullanıcı tarafından yayınlandığını bildirdi.

Bilim, Teknoloji 03.09.2020, 20:17
Milyonlarca Amerikalının kimlik verilerini Ruslar sızdırdı

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri ve dış müdahale korkusu nedeniyle haberler endişe verici.

Rus gazetesine göre, “Gorka9” takma adındaki bir kullanıcı, isimsiz bir tartışma Forumunda Michigan’daki 7.6 milyon seçmenin kişisel bilgilerini ücretsiz erişime açtı. Kommersant ayrıca Connecticut, Arkansas, Florida ve Kuzey Carolina’da 2 milyon ve 6 milyon seçmenin ayrıntılarını içeren veritabanları da buldu.

Sızan kayıtlar arasında isimler, doğum tarihleri, cinsiyet, seçmen kayıt tarihleri, adresler, posta kodları, e-postalar, seçmen kayıt numaraları ve sandık numaraları mevcut.

Verilerin gerçekliği ve 2019’un sonlarında çevrimiçi olarak sızdırıldığını iddia eden yazılım firması Infowatch tarafından doğrulandı. Ayrıca Gorka9, verilerin Mart 2020 itibariyle geçerli olduğunu iddia ediyor.

Rus gazetesine göre, darkweb forumunun bazı kullanıcıları, ABD Dışişleri Bakanlığı’na bildirilen verilerden para kazanmaya çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı kısa süre önce, yaklaşan seçimlere yabancı müdahaleyi önlemeyi amaçlayan 10 milyon dolarlık bir ödül programı başlattı, bu nedenle, raporlara para ödemeye hazır.

Dışişleri Bakanlığı Ödül Programı Başlattı!

“Forum kullanıcıları, ülkedeki seçimlere müdahale olaylarını bildirdikleri için para almalarına olanak tanıyan Dışişleri Bakanlığı’nın” Adalete Yardım Ödülleri “programını kullanarak para kazanmanın bir yolunu buldular.” “Adalet Ödülleri programı yaz aylarında yaygın olarak biliniyordu; Ağustos ayı başlarında, Znak.com Rusların, Amerikan seçimlerinde yabancı müdahalenin gerçeklerini detaylandırmak için Dışişleri Bakanlığı’ndan 10 milyon dolara kadar bir ödül teklifi ile SMS mesajları almaya başladığını bildirildi.”

Kommersant, sızdırılmış bir Connecticut seçmen veritabanını Dışişleri Bakanlığı’na bildirdiği için 4.000 dolar ödeme aldığını iddia eden bir kullanıcının olduğunu bildirdi.

Kommersant’ın aktardığı uzmanlar, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi olarak yayınlamadan önce sızdırılan verilerden zaten ticari faydalar elde ettiklerini iddia etti.

Bu sızıntının arkasında kim var?

Bunu gerçekten bilmek imkansız. Rus gazetesi, sızıntının kasıtlı bir provokasyonun sonucu olabileceği gerçeği de dahil olmak üzere birçok olası açıklama yaptı.

“BT şirketi CROC’nin Bilgi Güvenliği departmanının önde gelen analisti Anastasia Fedorova açıklama yaptı. Sızıntıyla ilgili gönderinin 3 Kasım’da yapılması planlanan ABD başkanlık seçimlerinden kısa bir süre önce ortaya çıktığına dikkat çekiyor”. “Bir başka Kommersant kaynağı, veritabanını yayınlayan kullanıcının takma adına göre, bunun “Rus bilgisayar korsanlarını ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlamak için ilk hazırlık aşaması” olduğuna inanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?