banner29

NASA'dan tüm dünyayı ilgilendiren açıklama! 'Yılın geri kalanında...'

NASA'dan tüm dünyayı ilgilendiren bir açıklama yapıldı. NASA'nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Gavin Schmidt tarafından yapılan açıklama, tüm dünyayı kapsayan ve geleceğe yönelik ürpertici detaylar barındırıyor. Öte yandan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) tarafından da NASA tarafında yapılan açıklamayı destekler nitelikte veriler sunuldu. İşte merak edilen tüm detaylar...

Bilim, Teknoloji 16.01.2020, 15:11
NASA'dan tüm dünyayı ilgilendiren açıklama! 'Yılın geri kalanında...'

ABD'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA'dan tüm dünyayı sarsan bir son dakika açıklaması yapıldı. Kuruma ait Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Gavin Schmidt ve Georgia Tech İklim Bilimcisi Kim Cobb tarafından yapılan ve tüm dünyayı geleceğe yönelik korkuya sürükleyen o açıklamaların ardından Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA)'dan da bu açıklamalara dayanak oluşturacak veriler sunuldu.

ABD'de bilim insanları, son 10 yılın, şimdiye kadar dünyada ölçülen en sıcak dönem olduğunu bildirdi. Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), dünya yüzeyinde kara ve denizlerden alınan sıcaklık okumalarıyla ilgili verileri açıkladı.

Açıklamada, 2010-2020 yılları arası dünya ortalama sıcaklığının 14,7 derece olarak tespit edildiği, bunun da 20. yüzyıl ortalamasının 0,8 derece üstünde olduğu kaydedildi. İklim kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1880'den bu yana son 10 yılda en sıcak 8 yılın yaşandığına dikkati çeken yetkililer, 2019 yılının ise 140 yıl içinde ikinci en sıcak yıl olduğunu vurguladı.

Birçok bilim insanının, orman yangınlarının, buzulların erimesinin, şiddetli hava olaylarının insani faaliyetlerle bağlantılı olduğuna işaret ettiği belirtilen açıklamada, gelecek yılın daha sıcak geçmesinin tahmin edildiği kaydedildi.

NASA'nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Gavin Schmidt, 1960'lardan bu yana her 10 yılın bir öncekinden daha sıcak geçtiğini vurgulayarak, "Kömür, petrol ve gazın yakılmasından kaynaklı sera gazlarını stabilize edene kadar bu artış her yıl gördüğümüzün bir parçası olacak." ifadesini kullandı.

"YILIN GERİ KALANININ NE GETİRECEĞİNDEN KORKUYORUM"

Georgia Tech İklim Bilimcisi Kim Cobb, 2020'ye korkunç iklim verileri ile başlandığını belirterek, "Hızlı bir şekilde küresel sıcaklık rekorlarını kırdığımızı düşünmek ayıltıcı. Yılın geri kalanının ne getireceğinden korkuyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?