banner30

banner29

Ne Zoom ne de Microsoft Teams! Türkiye yerli uygulama istiyor...

Koronavirüs salgınıyla birlikte eve kapanan insanların en çok kullandığı görüntülü görüşme uygulaması haline dönüşen 'Zoom' ABD'de güvenli olmadığı gerekçesiyle yasaklandı ve alternatif olarak Microsoft Teams sunuldu. Yaşanan bu gelişme ABD'deki uygulama savaşlarını ortaya koyarken Türkiye'de de yerli görüntülü görüşme uygulaması talebi oluştu.

Bilim, Teknoloji 06.04.2020, 22:13
Ne Zoom ne de Microsoft Teams! Türkiye yerli uygulama istiyor...

Koronavirüs salgını sonrası milyarlarca insan evine kapanırken, kullanıcıların bir kısmı işlerini internet üzerinden iletişim uygulamalarıyla sağlarken, öğrencilerin de azımsanmayacak bir kısmı görüntülü görüşme uygulamalarını yoğun bir şekilde kullanıyor. Popüler uygulamalardan biri olan Zoom da bu süreçte kullanıcı sayısını en çok arttıran uygulamalar arasında yer aldı. Bu artış uygulama savaşlarının ortaya çıkmasına neden oldu.

NEW YORK'TA ZOOM YASAKLANDI, MİCROSOFT'A GEÇİŞ YAPILDI

ABD'nin New York City kentinde bulunan bölge okullarındaki öğrencilerin Zoom kullanımına yasak getirildi. 1800 okulda Zoom yerine Microsoft Teams uygulamasının kullanılması kararlaştırıldı.New York City Eğitim Departmanı yetkilisi Danielle Filson tarafından yapılan açıklamaya göre Zoom bir süre incelendi; ancak kayda değer güvenlik açıkları nedeniyle Zoom ile yola devam edilmeyeceği belirtildi. Zoom'un yasaklanmasıyla birlikte 1.1 milyon öğrenci, Microsoft Teams üzerinden uzaktan eğitimine devam edecek.

ZOOM, UYGULAMA SAVAŞLARINDA AĞIR YARA ALDI

Yaşanan bu gelişmenin ardından akıllara uygulamalar arasındaki rekabet geldi. Uygulama satışını arttırmak ve düşürmek için yürütülen gizli savaşlar, yıllardır tartışma konusu olmuştu. Daha önce de birçok uygulama hakkında 'güvenli değil' iddiaları ortaya atılmış ve alternatifler sunulmuştu. Zoom'un hızlı tırmanışı ve engellenmeye çalışması da buna bir örnek olarak gösterilmeye başlandı.

TÜRKİYE YERLİ GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME YAZILIMI İSTİYOR

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de en çok kullanılan bie uygulama haline dönüşen Zoom, bugün milyonlarca kişi tarafından eğitim, görüşme amaçlı kullanılyor. Zoom'un güvenli olmadığı iddiaları bir kenara, Türkiye'nin milli bir uygulamaya ihtiyacı olduğu, yaşanan bu tartışmaların ardından vurgulanmaya başladı.

Habervakti

Yorumlar (3)
basit değil 1 yıl önce
iyi güzel de yerli whatsapp diye tanıtılan ptt görüntülü görüşme servisini bile beceremedik. İnanın basit değil ama yapılabilir. çok deli serverlar sayesinde basit bir arayüz aracılığıyla hallolacak bir iş amabiz çok mahvediyoruz. Bip kullanmayı bıraktık ni,ye içerisinde çok karışık sürekli bildirim gelen hadi uygulamsı yüzünden...
Fatih 1 yıl önce
Açık kodlu bir yazılım olan Jitsi Meet'i kendi sunucularımıza kurarak başlayabiliriz. Kurulumu çok basit. Ben kendi bilgisayarıma 5-10 dakika içerisinde kurabiliyorum. Bu adamlara bağlı kalmadan işimizi görürüz.

"Yerli yazılım" muhabbetinin çok yapılması gereksiz tartışmalara sebep oluyor. Burada önemli olan bizi bağımlı yapmayacak, içeriğine hakim olduğumuz güvenli uygulamalar. "Yerli matematik", "yerli fizik" diye tutturan var mı? Nasıl bunlar insanlığın ortak birikimiyse açık kodlu yazılımlar da böyledir. Ancak; matematik ve fizik alanında uzmanlaşmış, literatüre katkı sunabilecek insanlarımızın varlığı nasıl önemliyse, açık kodlu projeleri başlatabilecek, var olanlara katkı sunabilecek yazılımcılarımızın varlığı da o derece önemlidir. Teknoloji firmalarımızın da artık bu tarz projelerde yer almayı bir kayıp olarak görmek yerine bir prestij meselesi olarak görmesi lazım. Bu şekilde yurt dışında para kazanabilen çok firma var.
Kemal 8 ay önce
MEB neden milli bir yazılım ile uzaktan eğitim yapmiyor da yabancı kaynaklı zoom ile ders veriyor. Diğer bir vakada okullarda ki yazışmaların çoğunluğu watsapp üzerinden yapılıyor. Devleti yazışmalarını watsapp a teslim etmiş durumdayız. Acilen yerli yazılım diyoruz
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?