Otomasyon nedir?

Otomasyon nedir? Otomasyon'un avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Otomasyon nedir?

Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşılmasıdır. Toplam işin paylaşım yüzdesi otomasyonun düzeyini belirler. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemler de tam otomasyon olarak adlandırılırlar. Sanayi devriminin başlangıcının aksine yakın geçmişimizde üretmek tek başına yeterli olmaktan uzaklaştı. Tüm dünyanın açık bir pazar haline geldiği rekabetçi koşullarda üretimi; hızlı, standart, güvenli, nihayet verimli kılmak, bir zorunluluk haline geldi. Endüstride bu zorunluluğun karşılığı şüphesiz ki otomasyondur.

Otomasyon'un Avantajları ve Dezavantajları

Örneğin bir fabrikada kullanılan otomasyon sistemini göz önüne alacak olursak, burada her şeyin esnek ve kontrol edilebilir olması yöneticinin işine gelmektedir. Çünkü bilgisayar ekranında sisteminin işleyişini, eğer varsa arızanın yerini, üretilen ürün miktarını vb. fabrikayı ilgilendiren birçok bilgilere erişim ve kontrol kolaylığı sağlar.

Bu faydalar da işletmeye zaman, kalite, maliyet, hız ve kâr olarak geri dönmektedir.

Bu sistemlerin en büyük dezavantajı ilk kurulumunun maliyetli oluşudur. Bu maliyet de uzun vadede çoğu otomasyon sistemlerinde kendini amorti etmektedir. Bir diğer zararı ise fabrikalara giren bu otomasyon sistemleri fabrika çalışanlarının sayısında azalmaya sebep olmaktadır.

Otomasyon uygulamasında kullanılan temel endüstriyel cihazlar

Farklı otomasyon uygulamaları için kullanılan çeşitli cihazlar olmakla birlikte otomasyon uygulamalarının çoğunluğunda kullanılan cihazları şu şekilde sıralayabiliriz : PLC, HMI (insan Makine Arayüzü ya da Dokunmatik Ekran), Sensör, İnverter (Frekans Konverter ya da Motor Kontrol Cihazı), Servo Motor &Servo Sürücü, DC Motor, SCADA. Sayılan bu cihazlar ve benzerleri bir araya gelerek sistemlerin mümkün olduğunca az insan gücü ile kontrolünü sağlarlar. Ayrıca verimliliğin arttırılması, enerji tasarrufu, detaylı ölçüm yapılması ve raporlama da otomasyon sistemlerinin sunduğu özelliklerden bazılarıdır.

Endüstriyel Otomasyon Nedir?

Otomasyon sadece evlerimizde kullandığımız bir şey değildir. Otomasyon sistemlerinin en büyük kullanıcısı endüstridir. Fabrikalarda, seri üretim yapan atölyelerde otomasyon sistemleri sıkça kullanır. Bu tarz otomasyon sistemlerine endüstriyel otomasyon denir. Bu tarz sistemler üretimi hızlandırırken hata payını azaltır ve insan gücünü azaltır. Bu yönden oldukça karlıdır.

Endüstriyel otomasyonun içerisine robotlar, robotik kollar, kaynak sistemleri, bant sistemleri, üretim hatları, CNC tezgahlar ve daha sayamadığımız pek çok akıllı sistem bulunur. Endüstriyel otomasyonda sistem üreticinin istediği şekilde programlanır ve en verimli sonuç alınmaya çalışılır. Bu sistemler insan gücünü azalttığı ve daha az hata payı ile çalıştığı için karlıdır ve günümüzde küçükten büyüğe pek çok üretim yapan firma tarafından kullanılmaktadır.

Otomasyon Programları

Otomasyon sadece bir fabrikayı kontrol eden bir elektronik sistem değildir, tanımladığımız üzere hayatımızı kolaylaştıran ve bizim yapacağımız işlemleri işlemciler üzerinden yaptıran ve yorumlayan sistemlerdir. Örneğin bir restoran adisyon programına da otomasyon ismi verilir, bir fabrikanın bant sistemine de.

Günümüzde pek çok kişi otomasyon programları kullanmaktadır. Otomasyon programları hayatımızı kolaylaştırırken, pek çok işlem yapmaktan ve vakit kaybından bizi kurtarır. Endüstriyel sistemlerde kullanılan otomasyon programlarına gelecek olursak en çok tercih edilen programlar şunlardır ; Activex, Speed PLC, Wintr Scad, Data Logger.

Elektrik Otomasyon Nedir?

Otomasyon sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlardan birisi elektrik otomasyon ‘dur. Her şeyin kontrol edilmeye ihtiyacı olduğu gibi kontrol edilmesi ile büyük işler yapılacak şeylerden biriside elektriktir. Elektrik otomasyon sistemleri ile elektiği kolay bir şekilde kontrol edip yönlendirmemiz mümkün.

Artık pek çok bina akıllı ev sistemlerine geçiş yapıyor. Akıllı bina sistemlerinde evlerimizin elektriğini, doğalgazını bile uzaktan kontrol edebiliyoruz. Bu ve bunun gibi sistemler elektrik otomasyon ile mümkün oluyor. Röleler, sigortalar ve özel geliştirilmiş farklı sistemler ile elektriği kontrol etmemiz mümkün kılınıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020, 02:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5