banner5

banner29

Poi Media, şehirlerin dijital ikizini çıkarıyor

Poi, mobil haritalama ve 3D şehir modelleme hizmetiyle; akıllı şehirlerin dijital harita altlıklarını ve şehir envanterini hızla oluşturabiliyor. Şehrin dijital ikizi niteliğindeki bu proje ile etkin kent yönetimine yönelik, doğru ve hızlı karar alınabilecek.

Bilim, Teknoloji 08.08.2019, 19:23
Poi Media, şehirlerin dijital ikizini çıkarıyor

Teknopark İstanbul firmalarından Poi Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. (Poi Media), 2010’da Türkiye’yi dünya ile eş zamanlı mobil haritalama teknolojisiyle tanıştırdı. ‘City360’ adını verdiği görüntüleme sistemleri ile Poi; 360 derece ölçülebilir sokak görüntüleme, streetwive, mobil haritalama, coğrafi bilgi sistemleri, afet yönetimi veri toplama, işleme, yönetme ve hosting alanlarında uçtan uca çözümler sunmaya başladı.İstanbul Ticaret’in sorularını Poi Media’nın kurucusu ve yönetici ortağı Ahmet Taha Dilipak cevapladı.

YERLİ MOBİL HARİTALAMA

Poi Media hangi boşluğu doldurdu?

Mobil haritalama teknolojisinin Türkiye’de de dünya ile eş zamanlı uygulanması amacıyla kuruldu. İşletme lisans ve yüksek lisansımı Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde tamamladım ve bir yıl sonra Poi’yi kurdum. KOSGEB Girişimci Ar-Ge desteği ile İTÜ KOSGEB yerleşkesinde faaliyete başladık. Mobil haritalama teknolojisinin ülkemizde de uygulanması ile ilgili bir Ar-Ge projesi verdik. Böylece yeni bir iş alanı oluşturduk. Ar-Ge projemiz, hızlıca ticarileştirildi ve yaygınlaştırıldı.

KONUM BAZLI HİZMETLER

Ne üretiyorsunuz?

Müşterilerimize konum bazlı hizmetler sunuyoruz. Özellikle navigasyon verilerinin üretilmesinde bu alanda öncü global markalarla iş birliğimiz var. Üzerinde farklı sensör ve kamera bulunan araçlarımızla, daha çok ‘street view’ diye tabir edilen 360 derece sokak görüntülerini topluyoruz. Yakın zamanda iç mekan haritalama ve yönlendirme (indoor mapping/navigation) çözümlerimizi de müşterilerimize sunmaya başladık. Coğrafi bilgi sistemi ve tesis yönetimi yazılımları, 3D şehir modelleme, bina haritalama, mobil haritalama, veri toplama ve sayısallaştırma ürün ve hizmetlerimiz içinde başı çekiyor. 

HIZLI VE DOĞRU KARAR

3D şehir modellemenin faydası nedir?

Özellikle büyük şehirlerde oluşabilecek sorunlara karşı hızlı önlem alabilmek için bu tip teknolojileri kullanmak elzem. Böylece 3 boyutlu ve dijital ortamda gerçekçi simülasyonlar yapabiliyoruz. Poi, mobil haritalama ve 3D şehir modelleme hizmetiyle; akıllı şehirler için dijital harita altlıklarını ve şehir envanterini hızla oluşturabiliyor. Böylece toplumun faydasına olacak kararlar daha hızlı ve doğru bir şekilde alınabiliyor. Bina haritalama hizmeti ve tesis yönetim yazılımı ile de tesislerin yönetimi ile ilgili uçtan uca çözümler sunuyoruz.

CITY 360 DÜŞÜK MALİYETLİ

Rakipleriniz var mı?

Sunduğumuz ürün ve hizmetler alanında faaliyet gösteren az sayıda firma var. ‘City360’ görüntüleme sistemi ile Poi Media, spatial verilerin toplanması ve analiz edilebilmesi için rakipsiz ve düşük maliyetli bir çözüm sunuyor. Yazılım çözümlerimizi kendimiz geliştiriyoruz. Veri üretiminde kullandığımız kamera ve sensörleri ise ithal ediyoruz. Bunlardan gelen çıktıları da yine kendi yazılımlarımıza entegre ediyoruz. Ar-Ge’ye ayırdığımız bütçeleri artırdıkça donanım sistemlerini de üretmeyi hedefliyoruz.

TEKNOPARK İSTANBUL AVANTAJLARI

Teknopark İstanbul’da olmanın avantajı nedir?

Vergi avantajlarının yanı sıra, farklı firmalarla kolayca temas kurulabiliyor. Böylece yeni iş birlikleri hayata geçebiliyor. Aynı mekanda bulunmak daha iyi koşullarda çalışma imkanı sağlıyor. Ar-Ge projeleri hazırlarken Teknoloji Transfer Ofisi’nden destek alabiliyoruz. Teknopark yönetimi de firmaların faydalanacağı farklı konularda sürekli seminerler düzenliyor. Firmalar yerli ve yabancı heyetlerle bir araya geliyor, satış ve pazarlama konusunda da teknoparktan destek alabiliyorlar.
 
KAPALI BİNADA NAVİGASYON

Poi Media, binaları dijital olarak tamamıyla erişilebilir kılıyor. İç mekan haritalamayla; binaları, milimetrik ve fotorealistik şekilde tarıyor ve 3D modelliyor. Kullanıcı bilgisayar ve mobil cihaz üzerinden sanal olarak binayı gezebiliyor, ölçümleri panoramik resimler üzerinden yapabiliyor, bina planlarını otomatik olarak çıkartabiliyor. Envanterini dijital olarak oluşturabiliyor. En önemlisi kapalı bina içinde rotalama ve navigasyon yapabiliyor.

İSTANBUL'UN PANORAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için hazırladıkları ‘Panorama İstanbul’ projesinin yüzde 90’ının tamamlandığını belirten Ahmet Taha Dilipak, “İBB’ye ait 30 bin kilometrelik yol ağının ve ayrıca sahil şeridinin ölçülebilir panoramik resimleri ve 3 boyutlu datası toplanarak, İBB Kent Bilgi Sistemi’ne ve şehir rehberine entegre edildi. Bu sistemlerle üretilen veriler; sayısal harita üretimi, kent modelleme, navigasyon, yol ve üzerindeki objelerin analizi, şehrin tanıtımı gibi coğrafi bilgi sistemleri için altlık oluşturuyorlar” dedi. 
 
EŞSİZ ÇEKİM

Poi Media, 300 gigapiksellik çekim ile İstanbul Boğazı’nın dünyadaki en yüksek çözünürlüklü panoramik görüntülerini elde etti.

BÜYÜK YÖNETİM

Ahmet Taha Dilipak, “Hizmetlerimiz yerel yönetimler, kara ve demir yollarından sorumlu kurumlar, büyük tesisler ve kampüslerin yönetiminden sorumlu olan şirket ve kurumlar tarafından kullanılıyor. Kullandığımız teknolojilerle; şehirlerin, binaların ve tesislerin dijital ikizlerini oluşturuyoruz” dedi.

İTOHaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?