Türkiye’de sosyal medyanın 10 yılı: TikTok uygulaması Twitter’ı geride bıraktı...

Türkiye’deki sosyal medya uygulamalarının 10 yıllık değişimine ilişkin yaptığı çalımalar sonucunda . Facebook 10 yıldır zirvedeki yerini korurken, son dönemde TikTok uygulaması Twitter kullanıcılarını geride bıraktı.

Türkiye’de sosyal medyanın 10 yılı: TikTok uygulaması Twitter’ı geride bıraktı...

Son 10 yılda Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısı önemli ölçüde arttı. Bugün Türkiye’deki internet kullanıcılarının %95’i bir sosyal medya platformuna üye. Düzenli olarak haftada birden fazla kez sosyal medya sitesine giriş yapan aktif kullanıcı oranı %67. Günde ortalama olarak sosyal medyada geçirilen zaman ise 2 saat 46 dakika. Türkiye nüfustan bağımsız olarak sosyal medyayı en yoğun kullanan ilk 10 ülke içinde. Hatta Instagram, TikTok gibi uygulamaların kullanımında ilk 3 ülke içinde. Bu oranlar dünya geneli ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek.

Facebook, kullanıcı sayısında lider. Facebook’un aktif kullanıcı sayısında son yıllarda bir düşüş olduğunu kanıtlayacak bir veri yok.

Bununla birlikte son yıllarda Instagram ve TikTok yükselişte. Kullanıcı profiline bakıldığında bu iki sosyal mecra Türkiye’deki sosyal kutuplaşmayı da yansıtıyor ve 3 yıldır kullanıcı sayısı bakımından rekabet içinde.

Twitter’ın ise Türkiye’de bir dönem ciddi oranda kullanıcı kazandığı da ortada. 2013 Mayıs ayına denk gelen Gezi döneminden, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasındaki döneme kadar Twitter'ın kullanıcı kazanığı gözlemleniyor. Bir iş platformu olan Linkedin tutarlı bir şekilde kullanıcı kazanıyor. Daha çok kadınların ilgi gösterdiği bilinen görsel paylaşım ağı Pinterest de hatırı sayılır bir büyüme gösteriyor. Ağırlıklı olarak gençlerin kullandığı Snapchat hızlı bir büyüme gösterse de, Instagram’ın hikaye paylaşımı özelliğinin 2016 yılında devreye girmesiyle büyümesi duraklıyor. Google+, Vine, FriensFeed gibi kapatılan platformların da Türkiye’de yüksek kullanıcı sayılarına ulaştığı görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5