Twitter'da ırkçılık, kadın düşmanlığı kontrolsüzce yayılıyor

Uluslararası Af Örgütü'ne göre Twitter, ırkçılık, düşmanlık ve homofobinin, kontrolsüzce geliştiği bir yer. Af Örgütü, bu platformda yayınlanan mesajların içeriği hakkında geniş bir anket gerçekleştirdi. Bu çalışma yapay zeka yazılımı üreten bir şirket olarak sunduğu Element AI ile işbirliği içinde yapılmıştır.

Twitter'da ırkçılık, kadın düşmanlığı kontrolsüzce yayılıyor

2017 yılında Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 6500 gönüllü üzerinde yapılan çalışmayla ilgili olarak, 778 siyah kadına, politikacıya veya gazeteciye gönderilen 228.000 tweet içeriği kontrol edildi.

Bu araştırmanın sonuçlarına ve Element AI hesaplarına dayanarak, Af Örgütü on iki ay boyunca bu 778 kadına 1.1 milyon “ sorunlu veya taciz edici ” mesaj gönderildiğini tespit etti. Her otuz saniyede bir tane bu mesajlardan bulunuyordu.

Araştırma başkanı Milena Marin, twitter'daki bu çalışma ile heyecan ırkçılık, kadın düşmanlığı ve homofobi esasen kontrolsüz gelişmekte bir yer olduğunu üzülerek açıkladı.

Renkleri kadınlar daha fazla etkileniyor

Marin, siyahi kadınlara karşı, bu suiistimallerin orantısız bir şekilde hedef alınmasının daha olası olduğunu gördüklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5