banner29

Yerli robotların yükselişi!

Akınsoft yazılım firması tarafından kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası 'AkınRobotics'te yapılan robotlar, büyük sermayeli dünyaca ünlü şirketlerin robotlarını ekip ruhuyla geçmeyi hedefliyor.

Bilim, Teknoloji 01.01.2019, 14:58 01.01.2019, 15:00
Yerli robotların yükselişi!

Konya'da, Türk yazılım firmasınca kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikası 'AkınRobotics'te tasarlanan robotlar büyük sermayeli dünyaca ünlü şirketlerin yaptığı robotları ekip ruhuyla geçmeyi amaçlıyor.

İnsansı robot üretme çabalarını 1986 yılından beri sürdüren Hondamühendislerinin geliştirdiği ‘ASIMO’ merdiven çıkabiliyor ve kendi etrafında rahatlıkla dönebiliyordu. Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi tarafından geliştirilen ve Suudi Arabistan'ın vatandaşlık verdiği Sophia, Birleşmiş Milletler tarafından ‘yasal kişiliğe sahip ilk robot’ olarak kabul ediliyor.

Firma, Türkiye'nin seri yerli robot üretimi yapan ilk organizasyonu olarak nitelendirilebilir.

Boston Dynamics'in dört ayaklı ‘Spot’ ve ‘Spot Mini’ robotları arazi koşullarına uygun olarak üretilmişken, insansı robotların dezavantajları düşünülerek ‘AkınRobotics’te dört ayaklı tasarlanan ‘ARAT’ın 12 eklem noktası bulunuyor.

AkınRobotics'in robotları oldukça ihtişamlı.

Kendimiz tasarlayıp, üretiyoruz

Tasarladıkları insansı robotlarla ilgili, bazı çevrelerden 'Diğer ülkelerin robotları sizinkilerden daha iyi' yönünde değerlendirmeler aldıklarını belirten Akın, şöyle devam etti:

  • "Bu şirketler dünyanın en büyük ülkelerinin desteğini almıştır. Bir dönem Pentagon'un, Darpa'nın ve Google'ın desteğini almıştır. Boston Dynamics dediğimiz dünyanın en büyük robotik şirketlerinden biridir. Evet ben de biliyorum, biz henüz onlar kadar üstün değiliz ama üstün olduğumuz yönler var. Biz tüm componentleri (bileşen) kendimiz üretiyoruz. Elektronik componentler hariç tüm sistemi kendimiz tasarlayıp, üretiyoruz. Bugün bu noktaya kadar gelebildiysek, maliyet açısından ürünü onlardan çok aşağıya mal edebilmemiz sayesindedir. Bu durum zaman içinde bizim çok daha ileriye gitmemize imkan sağlayacaktır. Biz Boston Dynamics veya Softbank gibi firmalar kadar henüz iyi değiliz ama onlardan çok geri de değiliz. Çok yakın zamanda dünya teknolojilerini yakalayabileceğiz diyebilirim."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?