Bill Gates aşıyla insanlara çip mi takacak? O iddiaya ilk kez cevap verdi...

Koronavirüs salgını sürecinde sosyal medyada hakkında ortaya atılan iddialara cevap veren Bill Gates, iddialar karşısında şaşkınlık duyduğunu söyledi. Gates, 'Aşıyla insanlara çip takacak' iddiasına da ilk kez cevap verdi.

Dünya 27.01.2021 - 14:43 27.01.2021 - 14:43

Servetinin bir kısmıyla dünya çapında çeşitli aşılama kampanyaları organize eden Bill Gates, 'çılgın ve kötücül komplo teorilerinin hacmi karşısında şaşkına döndüğünü' söyledi. Microsoft kurucusu, 'bu komplo teorilerinin gerisinde nelerin ve kimlerin olduğunu araştırmak istediğini' belirtti. 

Reuters'e konuşan Gates, kendisi ile ABD'nin pandemiyle mücadelesindeki bir numaralı halk sağlıkçısı Dr. Anthony Fauci hakkındaki milyonlarca online paylaşım ve çılgın komplo teorilerinin rağbet görüp ana akımlaşmasını, 'pandeminin korku dalgaları yayması ve sosyal medyanın yükselmesinin karışımı ortamın mümkün kıldığına' dikkat çekti.

Microsoft kurucusu, "Bu gerçekten kötücül teorilerde benimle Dr. Fauci'nin bu kadar öne çıkacağını kimse öngöremezdi. Ben buna çok şaştım. Geçip gitmesini umuyorum" dedi. 

İddialar ne diyor?

2014'te Microsoft Corp CEO'luğunu bırakan milyarder hayırseverin Bill-Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Kovid-19 pandemisiyle küresel mücadeleye aktardığı en az 1.75 milyar dolar, aşı üretimine ve teşhis-tedavi araştırmalarına kaynak oldu. Sene-i devriyesini gören pandemi sırasında internette milyonlarca komplo teorisinin yayılması sonucu koronavirüsün neden nasıl çıktığı, gerçekten var olup olmadığı, hangi amaçlara hizmet ettiği, aşıların gizli maksatlarıyla ilgili iddialar dolaşıma girdi.  Bu furyada Fauci ile Gates'in pandemiyi insanları kontrol edip dünyayı yönetmek için çıkardığı, virüsün yayılmasından kar amacı güttüğü, insanlara aşı aracılığıyla takip çipi takacağı 'fantezileri' gerçeklik gibi kabul gördü.

'Komplo teorilerini araştırıp arka planını anlamak zorundayız'

"İnsanlar bunlara gerçekten inanıyor mu" diye hayret eden Gates, bunun 'insanların davranışlarını nasıl değiştirdiği ve nasıl en aza indirgenebileceğini araştırıp anlamak zorunda olduklarını' belirtti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@